Okunma

Çin’den bilim için önemli bir adım daha


17 Ağustos 2019 Cumartesi 17:00
Çin’den bilim için önemli bir adım daha

Yaklaşık 20 yıldır dijital bir PET cihazı üzerinde çalışan Çinli bilim insanları, aradan geçen yılların ardından cihazın son dokunuşlarını tamamladı. Tamamen dijital olarak çalışan pozitron emisyon tomografi (PET) tarayıcısı ile beyin tümörlerinin ve parkinson hastalığının erken teşhisi yapılabilecek.

Beyin tümörü teşhisi için önemli gelişme

Çin’in güneyindeki Guangdong Eyaleti’nin Guangzhou şehrindeki Sun Yat-Sen Üniversitesi Hastanesi’nde kullanılmaya başlanan cihaz, temelde beyin tümörleri ve parkinson hastalığı gibi nörolojik hastalıkların erken teşhisi ve doğru tedavisi için çok önemli bir işleve sahip olacak.

Yalnızca beyin görüntüleme için geliştirilen ilk full dijital PET cihazı ile birlikte beyinle ilgili araştırmaların da hızlanması bekleniyor.

Cihazı geliştiren ekibin başındaki isim olan Sun Yat-Sen Üniversitesi Hastanesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanı Zhang Xiangsong konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Çok sayıda klinik çalışmanın sonucunda beyin sulci ve gyri ve beynin ventriküllerinin net bir şekilde görüntülenmesini sağladık” dedi.

Bildiğiniz gibi beynin birçok özelliği henüz gizemini koruyor. Söz konusu cihaz ile bazı gizemlerin de çözülebileceği düşünülüyor.

Zhang, yeni geliştirilen cihaz sayesinde kısa bir süre önce 30 yaşında bir kadın hastaya Parkinson hastalığı teşhisi konulduğunu belirterek “Bu cihazla çok erken bir şekilde tanı konulabildi, tedaviye hemen başlandı. Bu sayede hastamız tedavi sonrası sağlıklı bir insan olarak hayatına devam edebilecek” dedi.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Çin’den bilim için önemli bir adım daha”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bir bunu yapanları düşünüyorum birde bizdeki yanmaz kefen satan cahilleri.. Vee asıl sorun bu cahillere inanan cahilleriii düşünmek bile istemiyorum..

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bunlar gelişmeler elbette çözüm olmuyor ama daha konforlu bir ölüm sağlıyor. Yarım yamalak. 3-5 sene daha yaşıyorsun. Kaçınılmaz son

  1. Anonim dedi ki:

   Erken teşhis hayat kurtarabilir

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Insanlik için yeni iyi bir adım.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hayırlısı be gülüm.

" Çin’den bilim için önemli bir adım daha konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’den bilim için önemli bir adım daha ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’den bilim için önemli bir adım daha ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "