Çin’de çıkan Katil Arı, Türkiye’de görüldü


27 Mayıs 2020 Çarşamba 11:04
Çin’de çıkan Katil Arı, Türkiye’de görüldü

Ana vatanı Çin olan kestane gal arısı Düzce’de de görülmeye başlandı. İlk önce Yalova ve Bursa bölgesinde ortaya çıkan gal arısı, kestane ağaçlarının tomurcuklarına yerleşerek çiçek açmasını engelliyor.

Çin’de çıkan Katil Arı, Türkiye’de görüldü

Son dönemde Düzce’de de görülmeye başlanan gal arısı, özellikle kestane üretimi yapan köylülerle birlikte kestane balı üreten arıcıların da korkulu rüyası haline geldi.

katil arı kestane arısı gal arısı

Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Platformu Derneği Düzce Şubesi Başkanı Aykut Keleş, gal arısı ile mücadele edilmemesi durumunda kestane ağaçlarının tamamıyla kuruyacağını söyledi. Keleş, “Gal arısının ana vatanı Çin olarak bilinmektedir. İlk olarak Bursa taraflarında görünmeye başladı. Yalova, Kartepe ve bu bölgeye kadar geldi. Düzce’den sonra Zonguldak’ta da görülmeye başlandı. Bize en büyük zararı, kestanenin çiçek açmasını engellediği için bal alma oranımız düşüyor. Bırakın bal almayı, yakın zamanda yiyecek kestane bile bulamayacağız. Bu olaya detaylı ve tam olarak el atılması gerekiyor. Buna karşı bir böcek türü geliştirildiğini duyuyoruz. Fakat bu böcek türü buna yetişemiyor. Gal arısı daha hızlı ilerliyormuş. Bekliyoruz, aksi halde ormanlarımız iyice kuruyacak dedi.

Ciddi ekonomik kayıplara neden olduğunu açıklayan Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, gal arısının yüzde 50 ile 75 oranında verim düşüklüğüne neden olduğunu belirtti. Öztemiz açıklamalarının devamında, İtalya, Japonya ve Kore’de kullanılan, gal arısıyla mücadelede en etkili yöntemin biyolojik mücadele olduğunu dile getirdi.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Çin’de çıkan Katil Arı, Türkiye’de görüldü”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Tüm Çin erkekleri vurup kızlarıyla evlenelim dünya kurtulsun

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben bu Çinlilerin Yecüc Mecüc milleti olduklarına inanmaya başladım o zaman ki etrafındaki milletlerde yecüc-mecüc’lerin yaptıkları zarar-ziyan yağma fitne fesatan bıkıp Zülkarney ne şikayet ediyorlar da Zülkarneyn bunları dağa hapsediyor dağ arasına demir çekip üstüne erimiş bakır döküyor ki çıkmasınlar . Bizlerde bunlara tonla para döküp telefonlarını alıp evimize sokuyoruz kimbilir telefonlarında nasıl zararlı maddeler kullanıyorlar (bir haberde Çin’de kullanılmış prezervatiflerin yeniden dönüştürülüp saç lastiği yaptıklarını okumuştum)

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Nasıl bir ülke bu çin yahu, tüm öldürücü ve tehlikeli şeyler oradan geliyor.

" Çin’de çıkan Katil Arı, Türkiye’de görüldü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’de çıkan Katil Arı, Türkiye’de görüldü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’de çıkan Katil Arı, Türkiye’de görüldü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 2. 2 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 3. 3 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 4. 4 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 5. 5 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 6. 6 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 7. 7 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 8. 8 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!
 9. 9 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 10. 10 Apple Watch Series 6 inceleme! Apple Watch Series 6 inceleme!