Çin’den COVID-19’a erken teşhis için termal gözlük


16 Nisan 2020 Perşembe 15:30
Çin’den COVID-19’a erken teşhis için termal gözlük

Dünyanın bir süredir gündeminde yer alan Corona virüsü, pandemi ilan edilmesinden bu yana ülkelerin çalışma yaptığı bir konu haline geldi. Ölüm oranlarının da oldukça yüksek olduğu ülkelerin arasındaki Çin, artık bu virüsü aşmaya başladı. Nihayetinde de virüsün erken teşhisi için çalışmalar yapar hale geldi. Bu kapsamda karşımıza corona virüsünün erken teşhisi için geliştirilen termal gözlükler çıkıyor.

Çin’den Corona virüsünü erken teşhis eden termal gözlük

Birçok ülke virüse karşı bir aşı bulmak için var gücüyle çalışırken, bir yandan da vatandaşlarının hayatlarını kaybetmemesi için çabalıyor. Yine de dünyada 2 milyonun üzerinde resmi tanı koyulan bu virüs, insanlık için tehdit oluşturmaya devam ediyor. Virüsü kontrol altına almayı başaran Çin’den de yeni hamleler geliyor.

Çin’de yer alan COVID-19 semptomlarını erken tespit edebilmek için kullanılan termal gözlük veya bir diğer adıyla giyilebilir termal görüntülüleme cihazları yakında ABD başta olmak üzere diğer ülkelerin kullanımında olacak.

Rokid adlı Çin merkezli yapay zeka ürünleri geliştiren şirket, T1 termal gözlüklerini ABD’ye getirmek için birkaç şirket ile görüşüyor. Bu demek oluyor ki bu ürünün başarılı olması halinde diğer ülkelere de gelebilme ihtimali var.

Corona virüsünün erken teşhisi-termal gözlük

Corona virüsünün erken teşhisi için geliştirilen Rokid’s T1 termal gözlükler üç metreye kadarlık bir mesafeden iki dakika içinde 200 kişinin vücut sıcaklıklarını ölçebiliyor.

Böylelikle yakın temas kurmaya gerek kalmadan virüsün tespiti kolay hale geliyor. Fazla kişi kısa sürede taramadan geçtiği içinse erken teşhislerin önü açılmış oluyor. Kızılötesi sensörler ile donatılan bu termal gözlükler, telefonlardan bildiğimiz Qualcomm işlemcisine sahip.

Termal kameranın 12 Megapiksel bir kamerası bulunuyor. Bunun yanında dokunma gerektirmeksizin fotoğraf çekebilen ve video kaydedebilen artırılmış gerçeklik özelliği bulunuyor.

Şirket ilk etapta ABD’deki sağlık çalışanları ve kolluk kuvvetleri için giyilebilir cihazlarının kullanılmasını planlıyor. Rokid ayrıca T1 olarak adlandırılan ürününün bir parçası olarak yüz tanıma ve veri yönetimi için IoT ve yazılım çözümleri sunuyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Çin’den COVID-19’a erken teşhis için termal gözlük konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’den COVID-19’a erken teşhis için termal gözlük ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’den COVID-19’a erken teşhis için termal gözlük ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
  2. 2 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
  3. 3 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!
  4. 4 SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası! SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası!
  5. 5 Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır? Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır?
  6. 6 Apple için özel olarak üretilen kol inceleme! Apple için özel olarak üretilen kol inceleme!
  7. 7 İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video! İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video!
  8. 8 Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz? Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz?
  9. 9 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu? 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu?
  10. 10 PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor? PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor?