Okunma

Çin Derin Hacker Grupları mı Kurdu?


04 Ocak 2011 Salı 10:30
Çin  Derin Hacker Grupları mı Kurdu?

Gelişen teknolojiyle birlikte devletlerin gizli silahları değişmeye başladı. Eskiden, derin devlet olarak tabir edilen tetikçilerle gizli politikalar yöneten ülkeler şimdi bu işler için hacker gruplarını kullanıyor. Bu ilginç iddia Google için çalışan bir güvenlik uzmanı tarafından ortaya atıldı.(Devletler Neden Web Sitelerini Yasaklıyor? )

Michal Zalewski adlı uzman bu ilginç bağı kendi geliştirdiği programcık yardımıyla tarayıcılardaki güvenlik açıklarını denetlerken keşfetti. Yamalanmamış Internet Explorer sürümlerinde bulunan bir açığın izini süren Zalewski en çok Çinli hacker’ların bu durumdan faydalandığını keşfetti.

 

 

İlk İddiayı Google Ortaya Attı

Kazayla, bir bilgiyi raporlayan uzman birkaç gün sonra bu raporunun Çin‘e ait IP adresleri tarafından indirilmeye başlandığını fark etti. Üçüncü parti hacker gruplar tarafından yapılan bu saldırıların devlet tarafından desteklendiği uzun süreden bu yana Microsoft ve Google tarafından savunulan bir iddiaydı.

Geçtiğimiz aylarda, Çin hükümetinin yaptığı sansür çalışmaları ve bazı önemli kişilerin Gmail hesaplarının ele geçirilmesi sonucunda yapılan araştırmalar Halk Cumhuriyeti’nin olayla ilgisini ortaya koymuştu. Çin ise Google ile olan soğuk savaşını bahane edip bu konuda yorum yapmaktan çekinmişti.

:: Sizce Çin oluşturduğu hacker gruplarıyla tüm dünyaya ait istihbarat bilgilerini mi topluyor?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Çin Derin Hacker Grupları mı Kurdu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin Derin Hacker Grupları mı Kurdu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin Derin Hacker Grupları mı Kurdu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "