Çin Dünyanın En Büyük Teleskobunu Yaptı!


04 Temmuz 2016 Pazartesi 18:00
Çin Dünyanın En Büyük Teleskobunu Yaptı!

Çin, Guizhou Eyaleti‘nin Güneybatısı’nda bulunan Tayvan Adası’ndaki PingTung County Bölgesi’nde “dünyanın en büyük radyo teleskobu” unvanına sahip teleskobun yapım aşamasını tamamladı.

500 metrelik Diyafram Küresel Teleskobun yapım aşaması 180 milyon dolar maliyetinde 5 yıl boyunca sürdü.

Gökyüzünü mevcut cihazlardan 10 kata kadar daha hızlı görme performansını gösterecek FAST adı verilen gözlem aracı 5600 ton çelikten oval kirişlere sahip durumda.

16-07/04/fast_telescope.JPG

Dünya dışındaki yaşamı aramak amacıyla hizmet verecek teleskobun, Eylül ayında hizmete girmesi bekleniyor.

Bilim insanları ise insanların ilk etapta teleskoptan tam performans beklememeleri gerektiğini, Önümüzdeki 2-3 yıl boyunca teleskobun bilim insanların ilk evre test ve deneylerine tabi olacağını ifade ettiler.

Daha sonraki süreçte dünya genelindeki araştırmacıların kullanımına açık olacağını dile getirilen teleskop, The Next Web‘deki habere göre, yer çekimi dalgaları ve diğer gezegenlerde canlı varlığına ilişkin bariz kanıtları ortaya koyabilecek aminoasit aramalarını odağına alacak.

16-07/04/china-building-five-hundred-meter-radio-telescope.jpg

Daha önceki süreçte en büyük gözlemevi olan Porto Riko Aerocibo Gözlemevi‘nin unvanını elinden alan FAST, uzayın derinliklerini bu teleskoptan 3 kata kadar daha fazla görüntüleyebilecek.

Teleskobun Eylül ayında kullanıma açılması bekleniyor.

:: Çin tarafından inşa edilen dünyanın en büyük teleskobunun, Çin’i uzay araştırmaları konusunda ABD’nin önüne geçirebileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Çin Dünyanın En Büyük Teleskobunu Yaptı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bf4 rogue transmission dan iyi olamaz 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  telefkoba tam bakarken önlerine bi çıkacan jumpscare olur

 3. SDN Okuru dedi ki:

  james bond filmine benzemiş

 4. SDN Okuru dedi ki:

  türklerin böyle büyük projeler yapması, dev şirketler kurması için yüksek nüfüsa ihtiyacı var. çin 22 devletten oluşan 1.3 milyar kişi, Avrupa birliği 28 devlet 700 milyon kişi, amerika 50 devlet 320 milyon kişi

" Çin Dünyanın En Büyük Teleskobunu Yaptı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin Dünyanın En Büyük Teleskobunu Yaptı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin Dünyanın En Büyük Teleskobunu Yaptı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "