Çin elektrikli araç dünyasında uçuşa geçti


26 Temmuz 2019 Cuma 15:09
Çin elektrikli araç dünyasında uçuşa geçti

Elektrikli araçların ismini son yıllarda çok daha sık duyar olduk. Özellikle çevreye verdikleri zarar nedeniyle başta dizel olmak üzere konvansiyonel motorlu araçlara olan ilgi günden güne azalıyor. Ayrıca sürücülerin elektrikli araç kullanması yakıt tüketimi açısından da avantaj haline geliyor. Bu durum ülkemiz için şimdilik geçerli olmasa da bazı ülkelerde elektrikli araç kullanımı artmaya devam ediyor. Çin elektrikli araç konusunda hızla ilerleyen ülkelerin başında geliyor.

Çin elektrikli araç şarj cihazları 1 milyona ulaştı

Otomotiv şirketleri elektrikli araç ve yan sanayi için Çin’e çok fazla yatırım yapıyor. Birçok yatırım alan Çin elektrikli araç konusunda yeni bir rekora imza attı. Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Gelişim ve Planlama Ofisi Başkanı Li Fulong, dün yaptığı açıklamada Çin’in haziran ayı sonunda 1 milyon şarj cihazını hizmet verir hale getirdiğini, bu rakamın da elektrikli araçlar için dünyanın en büyük şarj ağı olduğunu söyledi.

Ülke olarak temiz ve düşük karbonlu enerjiyi teşvik ettiklerini söyleyen Fulong, elektrik üretiminde fosil olmayan kaynak oranını artmaya devam ettiklerini belirtti. Yönetici fosil olmayan enerjinin, ülkenin 6 bin kilowatt ve üzerindeki üretim birimlerinin yüzde 37.2’sini oluşturduğunu açıkladı.

Çin’de yenilenebilir kaynaklardan sağlanan enerjinin toplam içindeki payı yüzde 27,3’e ulaşmış durumda. Bu, geçen yıla göre yüzde 2.1’lik bir artış anlamına geliyor.

Çin, temiz enerji sektörünü optimize etmek için aylık ve üç aylık periyotlarda üretim ve tüketimi izlemek ve yıllık sonuçları açıklamak üzere ulusal bir izleme ve uyarı platformu da kurdu
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

45 yorum - “Çin elektrikli araç dünyasında uçuşa geçti”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  ülke olarak aşırı çalışkan ve disiplinliler o yüzde bu başarı şaşırtmadı

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  o kadar ülke nüfusuna 1 milyon az bile

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bravo valla elektrikli araç doğa ve küresel ısınma ,karbon salınımı açısından büyük önem taşıyor bizdede acilen politikalarla desteklenmeli acilen

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Göreceksiniz bu S400 işi aynen papaz işi gibi bu iş olacak.
  Reis S 400 leri ambara kaldirilacak ve kulsnmiyacak.
  Sadece Türkiyeyi zarar ***** öyle oldu sonunda.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Siyasi yöneticiler kendi iktidarını düşünmekten halkın faydasına olacak işleri yapmıyor, yaptırmıyor. Örneğin kendi iktidarını sağlamlaştırmak için khk ile yasa dışı iş yapmayan çalışkan memuru işten atıyor! Sonra khk ile işe dönmesini engellemek için adalet sisteminde olmayan ohal komisyonu ile oyalıyor!

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Onların yaptığı elektrikli arabanın kralını ben 2000 yılında güneş enerjili yapmıştım. Baştaki şerden canımı zor kurtardım.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Nasıl cibiliyetsiz yorumlar bunlar güneş panelinden yqptığını söyleyen arkadaş canından olmaktqn bahsetmiş çokmu film izlersin mit mi tqkıldı peşine

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Bişey icat edip hesabını vermeye gidince anlarsın

   2. Ziyaretçi dedi ki:

    Ülkede yobazların yetişmesini istiyolar ve öylede yaptılar bu akılsız millet bunlara oy verdiğinden müstaak yararlı bişey yaparsın kendini batırırsın. O aracı yaptı diye peşine herkes takılır neden biliyomusun başkaları bu işten para yiyemeyecek diye…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizde olan mucit ve mühendisler dünyada yok. Ama işin tuhaf yanı baştaki godoşlar ve onların besledikleri yandaşları kendi çıkarları için sizi ortadan kaldırırlar.
  Yada seni terör suçlusuilan ederler. Elinden tutmak yerine elini keserler.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Kesinlikle katılıyorum yorumu yazan ellerine sağlık kardeşim

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Söylemesi ayıp biz niye elektrikli araçlara geçmiyoruz petrolümüz yok iki tane gemi Akdeniz de petrol çıkaracak onun hayalindeyiz helal olsun Çin e

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  lpg ucuz diye lpgdeki vergiyi 10 katına çıkarılan ortamda ne bekliyoruz

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Geleceğin süper gücü Çinliler benden söylemesi…

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben lafa değil icraata bakarım yapanlara saygı gösterin biz önce laf üretiyoruz gerçek üretim yapmıyoruz bize ALMAN disiplini lazım.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizim ülkemizde hep kendini aşağılama zihniyeti olduğu sürece bir adım ileri gidemeyiz elin ülkelerinde siyasetçileri bahane ederek bir tane kendi ülkesine ihanet eden insan bulamassın ama ne acıdır ki bizim ülkemizde milyonlarca var böyle bir ülke tabiki bir adım ileri gidemez hep elin yaptıklarını hayranlıkla izler durur.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Ürettiğini kadar konış

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Elektirik’li araçların motorunda bulunan HAM MADDELER hangi ülkelerden çıkarıldığını öğrenin ona göre yorum yapın

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Elektrikli arabalarda küçüğünü yapmadan büyüğünü yapamazsınız çinliler 100km giden araçlarını yaptılaraşama aşama araçlarını geliştiriyorlarve başarıyorlar bizde maşallah tepededen inme 400-500 km araç yapmaya çalışırlar birşey de ortaya çıkaramazlar sonrada lafla peynir gemisini yürütürler.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Elektrikler kesilirse bizde deveye biner baya yol alırız demiş kim demiş niye demiş amann yorum olsun diye yazdım Çinliler yapınca kıskandım

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Başlamışım çin e tarihte yapilanlar akıllara zardı neyin kafası bence elektirkli arabanın kafası tam hadi türkiye de yaptı yine vergi yine benzin yine çevre kirliği be olacak acele ise Bi bok bulaşır türk insanları boş durduğu sürece yönetim böyle olduğu sürece hiç degişmwtck bu cinliler bizden ne farkı var hepimizi kurban olduğum rabbim yaratmadimi türkler diyor onlar yapsın biz alalım boş durani ne allah sever ne kul

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  DMA dan haber yokmu bizimkiler en son çin de elektirikli minibus yapmislardi deneme testleri falanda oldu umarim DMA gurubundan kisa zaman icerisinde guzel haberler aliriz

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Araplar paralarıyla şimdi kıçlarını temizlesin eletirik systemine geçilirse arap agaları ekmek bulamıyacak

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Çinli yapar Türkler bakar demiş atalarımız. Kimin ülkesinden kimi kovuyorsun ayrıca. Yalan olursun bak.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Çinli yapar Türkler bakar demiş atalarımız. Kimin ülkesinden kimi kovuyorsun ayrıca. Yalan olursun bak.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  helal olsun çin adamlar çalisiyor devlet çalisiyor bizimkilerde çal isiyor

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Yani devlet politikasını anlamak mümkün değil elektrikli araç normal aracın nerdeyse iki kati ,bu nasıl politikadır

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Sizde olmasanız dün ya bu mallarla ne yapardı

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye de elektrikli araçlardan çatır çatır vergi alır. amq ülkesi gram gelişemeyecek bu çomarlar başta olduğu sürece…

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Geçen gün %100 yerli elektrikli arabama bindim tam direksiyona elimi attım bi baktım uyanmışım , meğer hepsi rüyaymış yani beyler bizde bunlar anca rüyada olur , özet geçeyim : çin bastı son gaza ilerliyor biz hala direksiyona kim oturup arabayı çalıştırcak onun kavgasını yapıyoruz , böyle gidersek çin bile bize 200-300 yıllık bir fark atıcak bizde uzak olmayan bir gelecekte tarihin karanlık sayfalarında kaybolacağız , umarım aklımız başımıza gelirde toparlanmaya başlarız.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Herşey güzel olacak

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Su yorum yapanlar okadar ezik beceriksiz bir okadar baskasina muhtac kendini asagi goren kendi ulkesini baskalarinin altinda gormekten utanmayan hic ici sizlamadan tarihte yapilanlara bakip bizde yapmisiz ama neden boyle olmus diyip arastirmaktan aciz sebep sonuc iliskisi kuramayan selfi suratli like hayrani memur olsam bana yeter diyen uretmek nedir deseniz sanki yaban bir dilde konusuyormussunuzgibi size orta dereceli ingilizce leriyle size yol tarifi yapan tipler ne olur DEFOLUN SEVMEDIGINIZ BU ULKEDEN.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Helal sana

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Çomar.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Biz elektrikli f16 yapıyoru😀

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Çinlilere yetişmek mümkün değil. Adamlar öyle bir disiplinle üretim yapıyorlarki insan hayran kalıyor.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  tüm dünya elektrikli araçlara geçer ama bizim ülkemiz geçemez. devlet aldığı vergiden vazgeçemez yada elektrikliyi vergiye bağlarlar. yani öyle yok çevreyi koruyalım, vatandaşımızı düşünelim vs bizim siyasetçilere ters şeyler. onlar sadece kendi maaşlarını yılda 3 ay izinde nereye gideceklerini falan düşünürler.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Senin gibi geri kafalılar yüzünden bi halt olmuyor zaten.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Adam doğru söylemiş. Vergileri bu adam mı ekliyor ?

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  biz müslümanlarda 100 yıl sonra geçeriz inşallah!

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Çok değil iki yıl sonra kendi markamız elektrikli arabamız yola çıkacak…

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   dua mı ettin bedduamı ?

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Aynen bizim dinimiz elektrikli araba kullanmayın diyor, bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum demiyor, kendi tembelliğimizi dine mal etmeyelim.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Helal olsun Çinlilere valla…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Geleceğin parası sanal para geleceğin arabası elektrikli otomobil

" Çin elektrikli araç dünyasında uçuşa geçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin elektrikli araç dünyasında uçuşa geçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin elektrikli araç dünyasında uçuşa geçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!