Okunma

Çin imkansız denilen EM Drive’ı icat ettiğini açıkladı!


14 Eylül 2017 Perşembe 16:00
Çin imkansız denilen EM Drive’ı icat ettiğini açıkladı!

Çin Merkez Televizyonu’nda (CCTV2) yayınlanan videoya göre Çin yakıtsız çalışan uzay roketleri için EM Drive’ı icat etti. “İmkansız motor” olarak tanımlanan EM Drive, uzay araştırmalarında kilit araç olarak görülüyor.

EM Drive Nedir?

EM Drive, aslında basit bir tasarımdan oluşuyor. Elektrik motoru olan uzay roketi olarak tanımlayabileceğimiz EM Drive’da, motor roketin koni şeklindeki egzoz borusunda elektromanyetik dalgalar oluşmasını sağlıyor. Oluşan bu elektromanyetik dalgalar, egzoz borusunun iç çeperlerinde sekiyor ve titreşimler oluşturuyor. Böylelikle rezonans frekansında motorun takılı olduğu uzay aracı ileri doğru hareket ediyor. Elbette bu bir kurgudan ibaret.

EM Drive’ın imkansız motor olarak nitelendirlmesindeki en önemli nedenler; enerjinin yoktan var, vardan yok edilemeyeceğini açıklayan termodinamik yasasını ve bir eylem olmadan hareketi olanaksız kılan Newton’un üçüncü yasasını ihlal ediyor olması.

17-09/14/in-em-surucusu-shiftdelete.jpg

EM Drive teorik olarak masrafları azaltma, fazla yük taşıma ve daha uzun bir uydu ömrü sunuyor. Ayrıca sadece 70 gün içinde Mars’a yolculuğu mümkün hale getiriyor. İlk olarak İngiliz bilim adamı Roger Shawyer tarafından 2001’de hipotez haline getirilen EM Drive, uzay araştırmacılarının en büyük hayalini oluşturuyor. Aşağıdaki videodan Çin’in EM Drive hakkındaki yayınını izleyebilirsiniz.

:: Çin’in EM Drive’ı icat ettiklerine yönelik yayınını hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Çin imkansız denilen EM Drive’ı icat ettiğini açıkladı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bilim de kullanılan teknik terimlerden, Yasa, Teori ve Hipotezin anlamını bilmeden yorum yapıyorsunuz. "…Yahu bilmem kaç yıl önce bir insan fikir atıyor ortaya sonra yasa diye geç***** diyen olmuş. Bir hipotezin, teori veya yasa olması onun kanıtlarının oluşmasıyla gerçekleşir.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ne kadar verim alınır ona bakmak lazım. Yün kumaşlarda elektrik üretir ama verimsizdir. İnşallah güzel olur

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Amanın yasayı ihlal etmiş miş miş ulan zaman geçtikçe zaten önce yapılmayan şeyler tabi ki yapılacak

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hareket eden bir araç gösterebilseler inanılır. Fakat ortada şimdilik öyle bir araç var mı şüpheli.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Isterseniz video haberi ceviri yapabilirim. Video koymak yeter mi?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  "salvation" dizisini izleyip gaza gelmis adamlar, bu arada finalde Mars'a gidiyorlar, Darius Tanz kendini feda ediyor Tess icin

 7. SDN Okuru dedi ki:

  O zaman çini yasayı ihlalden, dünyadan men edip, sürgün edelim.

  Yahu bilmem kaç yıl önce bir insan fikir atıyor ortaya sonra yasa diye geçiliyor. Gaibden mi bilgi geldi de yasa oldu bu (haşa).

  Arkadaş, dünya da ölüm hariç herşeyin çözümü elbet bulunacaktır. Bir noktadan bir noktaya ışınlanma da dahil, hatta hiçbir güç gerekmeden (elektrik vs.) Ama biri bulunca.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  1 Hafta önceki haber. Appldan firsat bulup haber yapmıyorsunuz ki.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Manyak bu çinliler her seyı yapıyor şu milli takımda çare bulsalar soyleyelım de

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Salvation dizisinden sonra çok daha popüler olacak bu EM Drive olayı …

" Çin imkansız denilen EM Drive’ı icat ettiğini açıkladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin imkansız denilen EM Drive’ı icat ettiğini açıkladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin imkansız denilen EM Drive’ı icat ettiğini açıkladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "