Çin, emisyon seviyelerini ölçmek için yeni adım attı


07 Şubat 2021 Pazar 11:05
ABONE OL
Çin, emisyon seviyelerini ölçmek için yeni adım attı

Çin, kirlilik kurallarını ihlal eden şirketler ile başa çıkmak adına bir yeni bir strateji deniyor ve verilerini onlara karşı kullanmayı amaçlıyor. Reuters‘te yer alan habere göre, Çin, 1 Mart‘ta fabrikaların ve kurumların kirlilik düzenlemelerini ihlal edip etmediğini belirlemek için halkın ve yetkililerin gerçek zamanlı olarak emisyon seviyelerini incelemesine izin verecek bir platform başlattığını bildirdi.

Şirketlerin en az beş yıllık verileri saklaması gerekecek

Norma şartlarda, Çinli şirketlerin atmosfere kirletici madde püskürtebilmesi için resmi izin almaları gerekiyor. Ancak yetkililer konu ile alakalı daha önce gerekli bilgileri toplayamadığından ve sık sık şirketlerin verileri tahrif etmesinden ya da bilgi taleplerini geciktirmeleriniden ötürü sorunlar yaşıyordu.

Aynı zamanda bu sorun neticesinde yasağı çiğneyenler günlük para cezasına çarptılıyor ve kastılı olarak denetimden kaçanlar tutuklanıyordu.

Ancak yeni sisteme göre, şirketlerin izleme ekipmanı kurması ve en az beş yıllık verileri saklaması gerekecek. Buna uymayan şirketler ise yaklaşık 31.000 dolar para cezası ödemek zorunda kalırken, kirlilik suçlularına yaklaşık 154.600 dolara varan para cezası kesilecek.

Bu çalışmanın özellikle fabrika verilerinin kamuya açık bir şekilde paylaşılmasının rekabete dayalı bir dezavantaj olarak değerlendirebileceği ülkelerde, başka yere gitmeyecek dramatik bir hareket olduğu düşünülüyor.

Son olarak bu veriler sayesinde Çin‘in kötü niyetli kirleticileri daha iyi kontrol etmesine ve duman ve iklim değişikliğine katkılarını azaltmasına yardımcı olabileceği ifade ediliyor.

 
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Çin, emisyon seviyelerini ölçmek için yeni adım attı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin, emisyon seviyelerini ölçmek için yeni adım attı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin, emisyon seviyelerini ölçmek için yeni adım attı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  2. 2 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  3. 3 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  4. 4 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  5. 5 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  6. 6 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  7. 7 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  8. 8 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  9. 9 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  10. 10 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık