Çin’in en büyük otomobil üreticisi yönünü uzaya çevirdi


03 Mart 2020 Salı 12:45
Çin’in en büyük otomobil üreticisi yönünü uzaya çevirdi

Birçok şirket artık uzay araştırmalarına ve çalışmalarına yatırım yapıyor. Hatta elektrikli otomobilleriyle bir hayli gündem olan Tesla şirketinin sahibi Elon Musk da sırf uzay çalışmaları için SpaceX’i kurdu. Bir diğer tarafta ise Çinli otomobil şirketi uydu ağı kurmaya karar verdi. Çalışmalara başlayan Geely, bu konuda oldukça iddialı duruyor.

Otomobil şirketi vasıtasıyla Çin uydu ağı kuruluyor 

Çin uydu ağı kurma fikri bir süredir gündemde bulunuyordu. Çin’in en büyük otomobil üreticisi ile birlikte çalışan yetkililer, uydu ağı için çalışmalara başladı bile. Araç içindeki bağlantı ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak amacıyla ülkenin en büyük özel otomobil üreticisine başvuran Çin bu kapsamda uydu işine girmiş oluyor.

Çinli otomobil devi Geely, yalnızca binek araçlar değil aynı zamanda yolcu uçağı, hızlı trenler ve kamyon gibi birçok araç için çalışıyor. Aynı zaman da Volva için de on yıldır çalışmalarını sürdürüyor.

Geely akıllı ve üç boyutlu mobilite ekosistemine katkı sağlamak amacıyla attığı bu adım ile birlikte kendi uydusunu kurma çabalarını açıklıyor. Birkaç gün önce şirket Çin’nin Zhejiang bölgesinde yer alan liman şehri Taizhou’da uydu üretim tesisi ve test merkezi kuracağını resmen duyurdu.

çin uydu ağı, çinli otomobil şirketi uydu ağı

Tesis farklı uydu ağları için de üretim yapacak. Bu tesisin şirkete ne kadara patladığını açıklayan Reuters, Geely’in proje için yaklaşık olarak 326 milyon dolar harcadığını ve yılın sonunda 500 kadar uydu üreteceğini açıkladı.

Özellikle sürücüsüz araçlar için önem arz eden hızlı bağlantı, hem Geely’nin gündemine girmiş durumda hem de yıllardır bu konuyu çözüme kavuşturmaya Starlink ile kavuşturmaya çalın Musk’ın gündeminde. Şu an için otonom araçlardan üst düzey özellikler elbette beklenmiyor ancak gelecekte daha iyi bağlantılar için bu sistemlerin tohumlarının atılması gerekiyor.

Geely düşük yörüngede konumlandırılan uydular için yüksek hızlı veri aktarımı, hasas navigasyon verileri ve bulut desteğinin olacağını söylüyor. Geely, araçlarında havadan hızlı güncellemelerin yanı sıra şirket sahiplerine “içerik dağıtımı” sağlayacak.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Çin’in en büyük otomobil üreticisi yönünü uzaya çevirdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’in en büyük otomobil üreticisi yönünü uzaya çevirdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’in en büyük otomobil üreticisi yönünü uzaya çevirdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar