Çin endişe verici siber güvenlik yasasını onayladı


13 Ekim 2019 Pazar 12:30
Çin endişe verici siber güvenlik yasasını onayladı

Son yıllarda devletler siber güvenlik alanına yatırımlarını arttırmış durumda. Çin bir süredir internet güvenliği ve gözetimi programının üzerine çalışmalar yürüyor. 2016 yılında kabul edilen yasa ile birlikte resmileşen bu çalışmalar hızla devam ediyor.

Çin siber güvenlik sloganı: Saklanacak yer yok

2016 yılında kabul edilen yasa ile birlikte çalışmalarına başlanan proje için 1 Aralık 2018 tarihinde Kamu Güvenliği Bakanlığı planın tamamını uygulamaya koyacağını açıkladı. Temel olarak Kamu Güvenliği Bakanlığı ülkedeki ağlar arasında ve ülkede bulunan sunuculardaki ham veriye tam erişim yetkisi kazanacak. Ham veriler hükumetin işine yaramayacağı için en önemli etken bu verileri işleyebilmek olacak.

Bu sebepten dolayı big data konusunda uzman olan Wang Yingwei siber güvenlik bürosuna başkan olarak atandı. Tüm ağlar, bilgi sistemleri, bulut platformları, nesnelerin interneti, kontrol sistemleri, büyük veriler ve mobil internet dahil olmak üzere siber güvenliğe ihtiyaç duyan her şeyde bu programın uygulanacağı duyuruldu.

Hazırlanan sistemde ülkede bulunan yabancı şirketler ve yatırımcılar da siber güvenlik yasasına dahil olmak zorunda. Çin’de sunucusu bulunan hiçbir firma bu kapsamdan muaf olamayacak. VPN kullanımı, şifreli mesajlaşma, herhangi bir ticari sır taşıma, anonimlik yasaklanacak. Gizli verinin olmayacağını belirten yetkililer Çin menşeili şirketlerin de aynı şekilde denetleneceğinin altını çizdi.

Çin siber güvenlik yasası şifreli iletişimi engelleyecek

Geçmişte yabancı sermayeli şirketler ülkede benzer bir yasayı iki şekilde önleyebiliyorlardı. Şirketler kendi içerisinde kurulan VPN üzerinden verilerini şifreleyerek izole edebiliyordu. Bulut bilişimin hayatımıza girmesi ile birlikte benzer şekilde VPN sunucusu kullanarak Çin hükümetinin bulut verilerine erişmesini de engellemeyi başardılar. Yetkililer bu konudan rahatsız olduğunu belirttiğinde ise yabancı sermayeli şirketler bundan muaf olduklarını belirtiyordu.

Yetkililer yeni siber güvenlik yasası ile birlikte radikal değişikliklerin oluştuğunu belirtti. 1 Ocak 2020‘de yürürlüğe girecek Yabancı Yatırım Yasası ile birlikte Çin şirketleri ile yabancı şirketler arasındaki fark ortadan kalkacak. Bu yabancı şirketlerin her konuda şeffaf olması gerektiği anlamına geliyor. Çin tabanlı iletişim ağlarından geçecek her veri Siber Güvenlik Bürosu tarafından denetlenebilecek.

ABD yasalarına göre birçok ticari bilgi gizli tutulmak zorunda. Özellikle patentler ve ticari sırlar ABD sınırları içerisinde istisnalar haricide hükümet tarafından elde edilemiyor. Bu, ABD ve Çin’de faaliyet gösteren şirketler için büyük sorun teşkil ediyor. Çin sınırları içerisinde faaliyete başlayan şirketler herhangi bir şekilde gizli bilgi tutamayacak. Bu da hükümetin kontrolündeki şirketlerin de verilere erişebilmesi anlamına geliyor.

Kısacası yabancı şirketlerde bulunan ticari sırlar Çinli firmalar tarafından görülebilecek.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Çin endişe verici siber güvenlik yasasını onayladı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar ilk atılımı attıklarında amaç oyun şirketlerini korumaktı , korsan yazılım ve hile hack v.b türleri engellemek için başladılar sonra iş çok farklı bi hal aldı ilk önce youtube ve facebook gibi siteler engellendi daha sonra vpn kullanımına hapis cezaları getirildi, İyide ben bir programcı olarak bazen yabancı kaynaklara bakıyorum youtubeden videolar izliyerek öğreniyorum . Getirdikleri sansürlerin ülkedeki insanların kendilerini hapiste hissetmesinden başka bir işe yaramıcak

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Sonra çinli markalara güven.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  afedersiniz de yaprak gibi ülke malesef

" Çin endişe verici siber güvenlik yasasını onayladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin endişe verici siber güvenlik yasasını onayladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin endişe verici siber güvenlik yasasını onayladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 2. 2 Yetkili bi abi geliyor! Saat 21.00'da canlı yayın! Yetkili bi abi geliyor! Saat 21.00'da canlı yayın!
 3. 3 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 4. 4 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 5. 5 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 6. 6 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 7. 7 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 8. 8 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 9. 9 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 10. 10 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!