Çin: “Üretim mükemmelliğinden 30 yıl uzağız”


08 Mart 2021 Pazartesi 11:06
ABONE OL
Çin: “Üretim mükemmelliğinden 30 yıl uzağız”

Çin birçok kişi tarafından arabalardan telefonlara küresel üretim üçte birinden fazlasını üstlendiğinden dolayı ‘dünyanın fabrikası‘ olarak görülüyor. Ancak Çinli hükümet yetkilileri, yarı iletkenler gibi yüksek teknolojili ürünler için ABD’ye olan yoğun bağımlılıktan endişe duyuyor. Konuyla ilgili konuşan bir hükümet yetkilisi, Çin’in büyük bir güce sahip üretici pozisyonundan en az 30 yıl uzakta olduğunu söyledi.

Çekirdek teknolojilere uzaklık Çin için büyük sorun

BBC’nin haberine göre Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanı olan Miao Wei, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada “Temel yetenekler hala zayıf” uyarısında bulundu. Şu anda hükümetin en üst düzey danış organı olan Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı’nın (CPPCC) bir üyesi olan Wei, çekirdek teknolojilerin başkalarının elinde olmasının Çin’e büyük sorunlar açma riskine sahip olduğu konusunda uyarı yaptı.

cin-hukumetinden-teknoloji-itirafi-30-yil-gerideyiz

Pekin’de parti yetkililerine yaptığı konuşmada Bakan “İmalat üretiminin GSYİH’ye oranı çok erken ve çok hızlı bir şekilde düşüyor. Çin’in imalat endüstrisi son yıllarda büyük başarılar elde etti. Ancak büyük güçlü ve kapsamlı olmamakla birlikte iyi olmama durumu temelden değişmedi” ifadelerini kullandı. Hala önemli bir miktarda tüketici ve endüstriyel üren üretmesine rağmen geçtiğimiz GSYİH’ı dörtte bir oranında düşen Çin, bu konuda 2012’den beri en düşük seviyede.

Çin ayrıca önümüzdeki beş yıl için ekonomik bir plan taslağı hazırladı. Bu planla çiplerden yapay zekaya kadar ileri teknolojilerini geliştirmek isteyen Pekin hükümeti, eski başkan Trump’ın yaptığı erişim engellerinin etkisini kaldırmak istiyor. Zira Huawei gibi şirketlerin önemli bileşenleri alması engellenmişti. Böylelikle kendi dünya standartlarında çiplerini üretmek, Çin için öncelik haline geldi. Beş yıllık plan, ulusal güvenlik için gerekli olduğu düşünülen yedi stratejik alanı hedefliyor ve yapay zeka, kuantum hesaplama, sinirbilim ve havacılık gibi alanlara eğiliyor.
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
NEZEXA 2112
NEZEXA 2112
1 ay önce

çin demek kısaca çöp demek

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Herşeyi çalıp çırparak kopyaladiklari için kafaları özgün üretim ve icatlara çalışmaz. Boş yere kiclarini yirtmasinlar. Gerçekleri kabullensinler. Dünyanın hiçbir yerinde 1,5 milyar hırsızı bir arada bulamazsınız.

Ömer
Ömer
1 ay önce

Bu çeviriyi Google mı yaptırdınız? “İmalat üretimi” ne demek?

" Çin: “Üretim mükemmelliğinden 30 yıl uzağız” konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin: “Üretim mükemmelliğinden 30 yıl uzağız” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin: “Üretim mükemmelliğinden 30 yıl uzağız” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  2. 2 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  3. 3 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  4. 4 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  5. 5 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  6. 6 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  7. 7 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  8. 8 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  9. 9 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  10. 10 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor