Çin’in iPhone yasağına karşı iOS animasyonu!


20 Aralık 2018 Perşembe 12:45
Çin’in iPhone yasağına karşı iOS animasyonu!

Apple ve Qualcomm arasında devam eden patent davası ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. Bugünkü gelişmeye göre Apple, Qualcomm ile davalık olduğu özelliğini söz konusu iPhone modellerinden kaldırdığını duyurdu

Çin’in iPhone yasağına karşı iOS animasyonu!

Hatırlayacağınız üzere Çin’de yer alan bir ön mahkemece alınan karar ile birlikte Apple’ın Qualcomm’a karşı haksız olduğu kararı verilmişti. Çin mahkemesi tarafından verilen karar doğrultusunda Çin’de, iPhone X, iPhone 88 Plus ve 6s’e kadar olan iPhone modellerinin satışları tamamen yasaklayabileceği öne sürülmüştü.

Çin gibi önemli bir pazarı kaybetmemek adına Apple’dan önemli bir hamle geldi. iPhone modellerinin Çin’de yasaklanma riskine karşı Apple, iOS için ufak bir güncelleme yayınladı.

Yayınlanan güncelleme ile beraber teknoloji devi, fotoğrafların yeniden boyutlandırılması ve dokunmatik ekranda uygulamaların yönlendirilmesi özellikleri üzerinde ufakta olsa önemli bir düzenlemeye gitti.

Çin iPhone yasağı

Hemen aşağıdaki videodan da görebileceğiniz üzere, uygulamaları zorla kapattığımız zaman karşımıza çıkan animasyonun değiştiğini görmekteyiz.

Hatırlayacağınız üzere daha önceden görev penceresinden uygulamaların hepsini zorla kapattığımız zaman, söz konusu uygulamalar aşağıdan yukarıya doğru kayarak kapanıyordu.

Fakat, söz konusu bu animasyon yüzünden Çin’deki iPhone modellerinin yasaklanması ile baş başa kalan Apple bu özellikte düzenlemeye gitmek zorunda kaldı.

Bundan böyle arka plandaki uygulamalar görev penceresi üzerinden zorla kapatıldığı zaman, uygulamalar ekrandan yok olarak kapanacak. Bahsettiğimiz bu düzenlenmeyi aşağıdaki videodan da rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

İkili arasında daha önceden neler yaşanmıştı?

Geçtiğimiz ay ortaya çıkan dava dosyalarına göre çipset üreticisinin, bazı gizli bilgilerin ve ticari sırlarının Apple tarafından sızdırıldığını öne sürülmüştü. Apple hırsızlık iddiası konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Üstelik sızdırılan bu sırların Qualcomm’un ezeli rakiplerinden biri olan Intel’e gönderilmesi işi içinden daha da çıkılmaz bir hâle getirdi.

İkili arasında daha önce imzalanan ana yazılım anlaşmasının, gizli bilgilerin rakip firmayla paylaşılması sonucunda ihlal edildiği ifade edilmişti.

Apple ve Qualcomm

Bilindiği üzere iPhone’un son gözdeleri XS serisinde şirket Qualcomm’un çiplerini kullanmamıştı. İkili arasındaki sorunların bir kısmının da bu durumdan kaynaklandığı iddia edilmişti.

Yonga üreticisinin genel danışmanı olay üzerine yapmış olduğu açıklamayla Donald Rosenberg ”Şirketin değerli ticari sırlarının yasalara aykırı bir şekilde kullanılması, bir rakibe yardımcı olacak şekilde paylaşılması bize zarar verir ve bu durumun devam etmesine izin verilmemelidir.” ifadelerine yer vermişti.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Eeeeee biz
Eeeeee biz
2 yıl önce

Peki türkiyede neden böyle

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Eyyyy Epılcık, hırsız Şebek Maymunu oldun.

" Çin’in iPhone yasağına karşı iOS animasyonu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’in iPhone yasağına karşı iOS animasyonu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’in iPhone yasağına karşı iOS animasyonu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2