Çin kısa sürede 110 milyon 5G kullanıcısına ulaştı!


16 Eylül 2020 Çarşamba 11:30
Çin kısa sürede 110 milyon 5G kullanıcısına ulaştı!

Huawei ve ABD arasındaki kriz tırmanırken, Çin 5G teknolojisi adına yeni bir açıklama yaptı. Çin’deki 110 milyondan fazla kullanıcının 5G için kaydolduğunu duyurdu. Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi tarafından yapılan açıklamaya göre, bu rakamların Çin’i kullanıcı hacmi açısından en büyük 5G pazarı haline getirdiğini vurgulanıyor.

Çin 5G teknolojisi için vites artırıyor

5G’nin ticari kullanımı için geçen yıldan beri önemli çalışmalar yapan Çin, söz konusu 110 milyonun küçük bir aboneliği ifade ettiğini söylüyor. Çin’de haziran ayında üç operatör toplamda yaklaşık olarak 1,6 milyar aboneye hizmet etti. Bu muazzam rakamsa Çin’in 1,4 milyar nüfusuna karşılık, kişi başına bir mobil cihaza sahip olduğunu gösteriyor.

cin 5G teknolojisi-01

Çin’in 5G tutkusu, hükûmet, ağ sağlayıcıları ve telekom ekipmanları üreticileri ve dahası arasında çok yönlü bir çaba olarak görülüyor. Bu çabanın bir sonucu olarak da temmuz ayında, 460 binden fazla 5G baz istasyonu kuruldu.

Temmuz ayında bir yetkili ise Çin’in her hafta ortalama 15 bin yeni 5G baz istasyonu inşa ettiğini söyledi. Bu baz istasyonu sayısı 2020 yılının sonuna kadar 600 bine ulaşacak gözüyle bakılıyor.

Ülkenin en büyük kozu ise 5G tarafında önemli çalışmalara imza atan Huawei oluyor. 5G teknolojisine sahip akıllı telefonlar noktasında Huawei, Oppo, Xiaomi de tıpkı rakipleri gibi aceleci davranıyor.

Caict tarafından paylaşılan verilere göre, Çin bu yıl içinde şu ana kadar 93 milyon adet 5G bağlantısına sahip akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Hatta 5G destekli telefonlar ağustos ayındaki toplam sevkiyatın yüzde 60’nı oluşturdu.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

5g ile insanlığın sonuna adım adım gitmek.. Hastalıklar çoğalıyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Kimi Avrupa ülkelerinde 5G istasyonları aşırı derecede zararlı,bağışıklığı bitirdiği hatta bir teoriye göre koronaya sebep olduğu için yakılıp yıkılıyor, virüsün başkenti çin hala 5G ile övünüyor

sireno52
sireno52
4 ay önce

Çınin nüfusu 1milyar 393 milyon olduguna göre pek de fazla sayılmaz

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Ortalama hız 100 mb gecer inşallah bizde

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

5g insanlığın kökleşmesi demek

" Çin kısa sürede 110 milyon 5G kullanıcısına ulaştı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin kısa sürede 110 milyon 5G kullanıcısına ulaştı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin kısa sürede 110 milyon 5G kullanıcısına ulaştı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  2. 2 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  3. 3 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  4. 4 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  5. 5 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  6. 6 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  7. 7 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  8. 8 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  9. 9 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  10. 10 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi