Araştırmacılar uyardı: Bitcoin krize neden olacak


07 Nisan 2021 Çarşamba 10:32
ABONE OL
Araştırmacılar uyardı: Bitcoin krize neden olacak

Bir süredir dünyanın gündeminde olan kripto para madenciliği, özellikle Çin’de inanılmaz boyutlara ulaştı. Hava kirliliği en yüksek ülke olan Çin, bu kez de elektrik tüketimi nedeniyle gündeme geldi. Araştırmacılar, Nature Communications’da yayımladıkları raporda kripto para madenciliğinin doğaya verdiği zararı gözler önüne serdi.

Çin, kripto para madenciliği için dünyayı ‘yaşanmaz’ hale getirecek

Kripto para madenciliği hayatımıza girdikten sonra küresel çapta yaşanan iklim krizi ve sürdürülebilirlik problemleri hızla artış gösterdi. Yüksek elektrik tüketimi nedeniyle artan karbon emisyonu, iklim krizi araştırmacılarını harekete geçirdi.

Çin, kripto para madenciliği yüzünden dünyayı yaşanmaz hale getirecek

Bitcoin madenciliğinin Çin’de yıllık 130,5 milyon ton karbon emisyonuna sebep olduğunu belirten araştırmacılar, bu konunun iklim krizini tetiklediğinin altını çizdi. 2020 yılında Çin’in Bitcoin operasyonlarının yaklaşık yüzde 79’una sahip olduğu açıklandı.

Araştırma raporunda, ” Çinde’ki Bitcoin madenciliğiyle ilgili simülasyon oluşturuldu. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda 2024 yılında yıllık 296,59 Twh (Terawatt saat) elektrik tüketimine ulaşılacağı tespit edildi. ” ifadeleri yer alıyor.

Tsinghua Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisi araştırmacıları, sadece Çin’de 130 milyon tonu aşan karbon salınımı nedeniyle hükümetlerin karbon vergisini artırması gerektiğini açıkladı. Ayrıca Bitcoin madenciliği nedeniyle 2016 ile 2018 yılları arasında yaklaşık 13 milyon ton CO2 emisyonu oluştuğu yer alıyor.

Araştırmacılar, ” Donanım teknolojilerinin hızlı gelişimi nedeniyle madencilik sektöründe rekabet arttı. Birçok kripto para madencisi daha fazla kazanç elde edebilmek için sistemlerine yeni donanım ekliyor. Enerji tüketimini artıran bu hamle, hava kirliliğinin katlanarak artmasına sebep oluyor. Paris anlaşmasına imza atan ülkeler arasında yer alan Çin, emisyon azaltma çabasını kripto para madencileri nedeniyle karşılayamıyor. ” dedi.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
14 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 gün önce

kripto paralara güvenmeyin.. evet belki daha da yükseleceklerdir ama bir sabah kalkınca yok olduğunu görmek daha gerçekçi bir yaklaşım.. İMF ve FED kendi dijital paralarını çıkardığı an diğer tüm kripto paralar yasaklanacaktır.. TR de merkez bankası Haziran da ilk dijital para denemelerine başlıyor zaten.. shiftdelete den bu konuda video bekliyoruz..

Sinan
Sinan
4 gün önce

kripto para bagımsızdır, yasaklanamaz…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 gün önce

Bir sabah tüm dijital sistem çökebikir

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 gün önce

Rant için tüm dünya doğanın içine edip, petrol savaşları ve petrol tankerlerinin yıllarca verdiği zararın yanında sadece elektrik tüketimini arttıran bir sistem nasıl dünyanın sonunu getiriyor. Crypto market’ı yeni borsa olarak adlansırırsak henüz bu sisteme adapte edememiş “dinazorların” kiraladığı kalemlerin yurtdışına yazdığı haberin yansıması olarak görüyorum bu tür şeyleri. Nükleer felaketleri, petrol savaşlarını, doğa ve hayvanlara verilen zarar çok değil %10 insin bitcoin’in yasaklanması için imza kampanyası başkatırım fakat sorun bitcoin değil sorun bu “dinazorların” henüz yeni düzende dominant olamaması.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 gün önce

Rant için tüm dünya doğanın içine edip, petrol savaşları ve petrol tankerlerinin yıllarca verdiği zararın yanında sadece elektrik tüketimini arttıran bir sistem nasıl dünyanın sonunu getiriyor. Crypto market’ı yeni borsa olarak adlansırırsak henüz bu sisteme adapte edememiş “dinazorların” kiraladığı kalemlerin yurtdışına yazdığı haberin yansıması olarak görüyorum bu tür şeyleri. Nükleer felaketleri, petrol savaşlarını, doğa ve hayvanlara verilen zarar çok değil %10 insin bitcoin’in yasaklanması için imza kampanyası başkatırım fakat sorun bitcoin değil sorun bu “dinazorların” henüz yeni düzende dominant olamaması. Bu arada alım yapacak arkadaşlar yükseliş sinyali alana kadar beklemeye devam etsin, tron ve tronun altcoinler Sec davası piyasayı etkileyecek.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 gün önce

Tron davası derken tam anlayamadım. Rica etsem açıklama yapmanız mümkünmü

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 gün önce

Yani o kadar araba termik santral hiç birşey wyapmiyor madencilik yapıyor öylemi size yalanlarla mutluluklar . Cinliye guvenilmez

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 gün önce

Bence hepsi yalan eskiden kuyularda elektrik yoktu şimdi heryer elektrik dolmuş araba sanayi vs sorun olmuyorda bu mu sorun okuyor çok sağma birileri yapamıyor yada batırmış ondan diyor tepki veriyor

Neme
Neme
4 gün önce

Devletler bunların yok olması için mücadele başlatabilir?Kaynak tüketiminde çok olmaya başladılar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 gün önce

Madencilik gerektiren tüm kripto para şirketleri bundan vazgeçmeli. Yapısı uygun değilse borsalarda yasaklanmalı !

Sinan
Sinan
4 gün önce

10 seneye araçlarda elektrik kullanmaya başladıgında ne olacak? düşünün, dünyadaki tüm arabaların elektrik kullandıgını… o kadar güç nasıl karşılanacak?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 gün önce
Yanıtla  Sinan

Tüm arabalar şu anda fosil yakıt kullanıyor elektrikle olan zararı karşılaştırmak ta zor olmasa gerek

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 gün önce

Kripto para karşıtı lobinin oyunu tam gaz kripto ya devam

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 gün önce

Yorumlarda yine herkes prof dr özgür demirtaş

" Araştırmacılar uyardı: Bitcoin krize neden olacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Araştırmacılar uyardı: Bitcoin krize neden olacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Araştırmacılar uyardı: Bitcoin krize neden olacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!