Okunma

7 Çinliden 1’i LCD Panel Üreticisi


09 Şubat 2009 Pazartesi 10:34
7 Çinliden 1’i LCD Panel Üreticisi

Çin’in elektronik cihaz üretiminde dünyanın en fazla üretim yapan ülkesi olduğu konusu sanırız tartışma kabul etmez bir konu. Bugün açıklanan LCD panel üretimi sayısı da bu büyüklüğü doğrular nitelikte. CCID Consulting tarafından açıklanan rakamlara göre 2008’in tamamında ülkede üretilen LCD panel sayısı 215 milyon.


Dünya üzerindeki LCD panellerin çoğu Çin üretimi.

215 milyon adetlik üretim, ülkenin nüfusunu kabaca 1,5 milyar olarak düşündüğümüzde yaklaşık her 7 kişiden birinin yıl boyunca en az 1 adet LCD panel ürettiğini gösteriyor. Toplam nüfusu baz aldığımız için bu orana çocukların da dahil olduğunu, üretim yapan nüfusa oranladığımızda çok daha yüksek çıkacağını da belirtmeliyiz.

Üç Yılda İki Kat Büyüme

Çin, gelişen LCD TV ve monitör pazarına paralel olarak üretimini de katlıyor. Ülkede 2005’te üretilen LCD panel sayısı 110 milyon adetken, 2006’da 137, 2007’de 178, 2008’de ise 215 milyon adete yükseliyor. Bu adedi türlerine göre ayırdığımızda ise dizüstü bilgisayar panellerinin yüzde 47 ile ilk sırada olduğu görülüyor. LCD monitörler yüzde 40’la dizüstü bilgisayarları takip ederken TV’ler için yapılan üretim yüzde 11’de kalıyor. LCD panel çeşitlerine dair dağılımın son aşamasını ise dijital fotoğraf çerçevesi gibi ürünler oluşturuyor. Bu ürünler, şimdilik yüzde 2 dolayında bir payla kendine yer bulabiliyor.

:: Yoksa Çinliler artık tarlalara pirinç yerine LCD mi ekiyor?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 7 Çinliden 1’i LCD Panel Üreticisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 7 Çinliden 1’i LCD Panel Üreticisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 7 Çinliden 1’i LCD Panel Üreticisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "