Çin, Mars aracına ateş tanrısının ismini verdi


25 Nisan 2021 Pazar 18:09
ABONE OL
Çin, Mars aracına ateş tanrısının ismini verdi

Çin Mars görevi için gönderdiği uzay aracına Zhurong ismini verdi. Çinli yetkililer Mars keşif aracının adını ateş ve savaş tanrısından aldığını bildirdi. Xinhua Haber Ajansı, CNSA yönetici yardımcısı Wu Yanhua‘nın sözlerini aktardı. Yanhua, “Çin’in Mars keşfinin fitilini ateşlediği” için araca bu adı verdiklerini söyledi.

Araç, 23 Temmuz 2020’de Tianwen-1 uzay aracıyla birlikte fırlatıldı. Gezgin, Tianwen-1 isimli uzay aracının üzerinde yer alıyor. Araç, Mayıs ayında yaşam kanıtı aramak için Mars yüzeyine iniş yapacak. Tianwen-1’de gezginin dışında yörünge aracı, kamera ve iniş aracı da bulunuyor.

Mars keşif görevi, Çin’in son yıllarda odaklandığı uzay görevlerinden yalnızca biri. Mars dışında Çin, Ay’a da insan göndermek istiyor. Bu yöndeki ilk adımlarını 2019 yılında attılar. Çin, Ay’ın henüz pek keşfedilmemiş uzak bir bölgesine uzay aracı indirerek ilki başarmıştı. Ardından Aralık ayında, 1970’lerden bu yana ilk kez Ay taşlarını Dünya’ya getirdi.

Çin Mars gezgininin ineceği bölgeyi de açıkladı 

Çin Ulusal Uzay Ajansı, Mars’a inecek uzay aracının başlığının isminin de ateş yıldızı anlamına geldiğini açıkladı. Başlığın adını “Huo Xing” olarak belirttiler. Ajans, araca verilen ismin başlık ismiyle uyumlu olduğunu ifade etti.

Çin Mars keşif görevi Tianwen-1

Çin Ulusal Uzay Ajansı (CNSA) 16 Aralık 2020’de Tianwen-1’in Mars yolculuğuna ait bu görüntüyü paylaştı. (Fotoğraf: AP / CNSA)

Çinli yetkililer aracın iniş yapacağı bölgeyi de açıkladı. Araç, büyük ihtimalle 1976’da Viking 2’nin indiği kayalıklarla kaplı Utopia Planitia bölgesine inecek. Amerika Birleşik Devletleri, Viking programı kapsamında Viking 2 aracını Mars’a göndermişti. Araç, Kızıl Gezegen’in yüzeyinde 1.281 Mars günü çalıştı. 11 Nisan 1980’de aküleri bitince ABD’li yetkililer aracı kapattı.

CNSA, Tianwen-1’in Mars yüzeyini ve jeolojisini analiz edeceğini aktardı. Bu araç, Mars yüzeyini haritalayacak, su buzu arayacak ve iklim hakkında veriler toplayacak. Tianwen-1, 10 Şubat’ta Mars yörüngesine girmişti ve Kızıl Gezegen’e Mayıs ya da Haziranda inecek. Araç, yörüngede bir turu 2 Mars gününde (49 saat 14 dakika) tamamlıyor.

Çin, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra Mars’a gezgin robot gönderen üçüncü ülke olacak.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Çin, Mars aracına ateş tanrısının ismini verdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin, Mars aracına ateş tanrısının ismini verdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin, Mars aracına ateş tanrısının ismini verdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!