Okunma

Çin Mesajlaşma Uygulamalarını Yasaklıyor!


24 Kasım 2015 Salı 06:00
Çin Mesajlaşma Uygulamalarını Yasaklıyor!

İnternete ve internet içeriklerine uyguladığı değişik sansürler ile tepki toplayan Çin hükümeti, sansürü bir adım daha öteye taşıdı. Sansürlerden kaçmak için değişik yöntemlere başvuran Çin halkının işini daha da zorlaştırmak için hükümet yeni bir yola başvurdu. Çin’in Xinjiang bölgesinde, telefonlarında yabancı geliştirici kişiler ve firmaların anlık mesajlaşma uygulamaları yüklü olan insanların, tüm telefon kullanım servisleri iptal edilmeye başlandı.

Günümüzde WhatsApp veya Telegram benzeri anlık mesajlaşma uygulamalarını kullanma oranının büyüklüğüne bakacak olursak, Çin hükümetinin bu hamlesinin ne kadar geniş çaplı bir sansür hareketi olduğunu görebiliriz.

15-11/23/whatsapp-1448312588.jpg

Mesajlaşma uygulamaları kullanımı yanında VPN (Virtual Private Network) kullanımını da yasaklayan hükümet VPN, kullanıcılarını da telefon servislerinin kesilmesi tehdidi ile karşı karşıya bırakıyor. Telefon servislerinin kesilmesi ile karşı karşıya kalan kullanıcıların yetkili birimlerden telefonlarına gelen mesaj ise şu şekilde: “Polis ihbarı ile, yasa gereği, önümüzdeki iki saat içinde telefon servisini bu numara için keseceğiz. Eğer bir sorunuz varsa lütfen en kısa zamanda yakınınızda ki polis karakolu ile iletişime geçin.”

:: Çin’in yasakları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMert Cacına

Bilgi Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mert, iyi bir linux kullanıcısı. Android geliştirme ve software development alanlarında eğitimine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Çin Mesajlaşma Uygulamalarını Yasaklıyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Çin'de yaşamak ölüm

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye'ye çok güzel örnek oluyorsun Çin bravo! Hiçbir sebeple insanların iletişim özgürlüğü kısıtlanamaz. Sen beğenmiyorsan kullanma arkadaşım halka karışmayacaksın kim neyi isterse onu kullanır!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Türk zulmünü kessinler önce akıllarınıböyle şeylere çalıştıracaklarına.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yaşasın kominist çin cumhuriyeti kahrolsun kapitalist sistem !

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten whatsapp ve line çalışmıyorduki.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yakınınızda ki derken ki bitisik yazilir sayin editor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  cin kendi icine kapali dis dünyadan uzak bir sistem kurmaya ***** bence gün gelecek alayini devirecekler

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Allah, Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin yardımcısı olsun.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye de olsa herkes sokağa çıkardı

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlara helal olsun. Sansürü desteklediğimden değil. Adamların kendi popüler uygulamaları var WeChat gibi QQ gibi neden başkalarının mesajlaşma uygulamalarına ihtiyaç duysunlar ki. Çin herşeyi ile kendi kendine yetebilecek apayrı bir dünya.

" Çin Mesajlaşma Uygulamalarını Yasaklıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin Mesajlaşma Uygulamalarını Yasaklıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin Mesajlaşma Uygulamalarını Yasaklıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "