Okunma

Çin Neden Uzaya Ham Petrol Gönderiyor?


06 Nisan 2016 Çarşamba 09:30
Çin Neden Uzaya Ham Petrol Gönderiyor?

Bugün Gobi çölünde fırlatılacak olan SJ-10 uydusu Çin’e petrol bulma konusunda yardımcı olacak. Beraberinde taşıdığı ham petrol ile uzayda yerçekiminin etkisinden kurtularak yapılacak deneylerde daha kesin sonuçlar verebilecek.

Her geçen gün daha fazla elektrikli araçları konuşuyoruz. Gelecekte herkesin elektrikli bir araç kullanacağı, sürücüsüz araçların sayısında ciddi bir artış olacağını söylüyoruz.

Bu tür teknolojik gelişmeler elbette bir gecede tüm dünyaya yayılmıyor ve elektrikli araç teknolojisi yaygınlaşana kadar hala sokakta petrol ile çalışan araçlar göreceğiz.

16-04/05/in-ham-petrol.jpg

Gizmodo‘nun haberine göre Çin’in uzaya petrol göndermesindeki amaç ise bu geçiş sürecine yetecek petrol rezervlerini bulabilmek. Yapılacak olan deneyler petrol içerisinde bulunan karmaşık moleküllerin yoğun basınca ve düzensiz sıcaklara karşı tepkisini ölçmeyi hedefliyor.

Elde edilecek olan bilgiler Çinli ve Avrupalı petrol şirketleri tarafından Dünya’da bulunması zor olan petrol rezervlerini bulmak için kullanılacak.

Avrupa Uzay Ajansı’ndan Olivier Minster, bu deneylerin yerçekimsiz ortamda yapılmasındaki sebebin ise petrol bileşiklerinin yerçekimine meydan okuması, olması gerekenden farklı gözlemlenmesi olduğunu söylüyor.

::Petrol bağımlılığı sizce daha ne kadar devam edecek?
yazarFatih Koç

Bilgisayar Mühendisliği okuyan Fatih, bir yandan da teknoloji, oyun ve sinema sektörüyle ilgileniyor. İnternet ile tanıştığı günden beri MMO oynuyor ve oyun yapımcısı olma yolunda ilerliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Çin Neden Uzaya Ham Petrol Gönderiyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Elektrikli araçlarla beraber petrole olan talep düşecek ama yinede yeni rezerv arıyorlar

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Çine bak adamlar aşmiş üstelik binlerce yildir da kendi orjinal dillerini ve alfabelerini de hala kullanıyorlar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  öyle bi yazmışsın haberi anlayamadım.. hem uzaya petrol yolluyor ama bu ne işe yarayacak

 4. SDN Okuru dedi ki:

  uzayda ham petrol ile asfalt dökeceklermiş…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar çalışıyor işte küresel ısınmayı daha nasıl arttırıp hızlandırabiliriz diye çalışıyor. Buzul çağında gezegenler kendini yeniler güneş ve çekirdek yeniden ısıtır. Ancak ısınmanın çözümü yoktur ısındıkça artmaya hızlanmaya devam eder taki yaşanamayacak seviyeye gelene kadar. İnsan doğa olmadan yaşayamaz ama doğa insan olmadan çok güzel yaşar.

" Çin Neden Uzaya Ham Petrol Gönderiyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin Neden Uzaya Ham Petrol Gönderiyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin Neden Uzaya Ham Petrol Gönderiyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "