Okunma

Çin’de telefon pazarı yüzde 15 küçüldü!


14 Kasım 2018 Çarşamba 19:29
Çin’de telefon pazarı yüzde 15 küçüldü!

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT) akıllı telefon pazarıyla da ilgilenen bir kurum. MIIT geçtiğimiz günlerde telefon pazarıyla ilgili yeni bir istatistik yayınladı. Ocak ve Ekim 2018 tarihleri arasını kapsayan verilere baktığımız zaman, Çin’de telefon pazarının çok iyi zamanlar geçirmediğini anlıyoruz.

Çin pazarında satışlar 60 milyon birim azaldı!

Yayınlanan verilere göre bu senenin ilk on ayında, Çin’de 343 milyon telefon satılmış. Bu miktar bizim gibi pazarlar için fazla gözükebilir. Ancak bu satış rakamları, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 15 daha düşük. Bu telefonlardan 308 milyonu, Çin’in yerli markalarından oluşuyor. Bu da yabancı markaların pazar paylarının yalnızca yüzde 10,2 olduğunu gösteriyor.

çin

Bahsettiğimiz sayılar, yalnızca akıllı telefon pazarını kapsamıyor. Her türlü cep telefonu – 3G bağlantısı olmayanlar da dahil – bu sayıların içerisinde. Ancak, satışı yapılan her 100 telefonun, neredeyse 95’i 4G bağlantısını destekleyen telefonlardan oluşuyor.

MIIT, ayrıca bu sene satışa sunulan modeller hakkında da bir istatistik yayınladı. Markalar Ekim ayında, geçen sene Ekim ayına göre yüzde 25 düşüşle 48 yeni model yayınladı. İlginç bir şekilde, bu modellerin üçte biri ev içi ihtiyaçlar için. 2018 başından bu yana satışa sunulan cihazların toplam sayısı ise 683. Ayrıca belirtmek lazım ki, 683 yeni modelin 520‘si 4G destekli.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Çin’de telefon pazarı yüzde 15 küçüldü!”

  1. AlperUcar dedi ki:

    Çok ilginç bir haber

" Çin’de telefon pazarı yüzde 15 küçüldü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’de telefon pazarı yüzde 15 küçüldü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’de telefon pazarı yüzde 15 küçüldü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "