Çin’den telefon satışları için beklenmeyen sonuç


21 Nisan 2020 Salı 13:15
Çin’den telefon satışları için beklenmeyen sonuç

China Mobile tarafından yayımlanan bir rapor herkesi şaşırttı. Çin telefon satışları deyince akla gelen Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi markalar, dünyayı kasıp kavuran Corona virüsünün karşısında ne durumda?

Çin telefon satışları için korkmuyor! China Mobile umutlu

Bilindiği üzere Doğu Asya bölgesinin bir numaralı ülkesi, COVID-19 olarak da adlandırılan salgına karşı sıkı önlemler almaya devam ediyor. Bu salgından ilk etkilenen ülke olma özelliğini taşıyan Çin, iletişim sektöründe dikkatli.

Dünyanın en büyük mobil telekomünikasyon taşıyıcısı China Mobile, iletişim hizmetlerine olan talebin artmasını normal karşıladığını ilan etti. İletişim firmasının yatırımcıları, daha sonra yayımlanacak olan bilançolar adına endişeli.

Çin’in mobil iletişim alanında nasıl olduğunu ortaya koymak isteyen mobil telekomünikasyon markası, Corona virüsünün Çin ve iletişim üzerindeki etkilerini özetleyen ve henüz denetlenmemiş olan bir rapor yayımladı.

Çin telefon satışları

İlgili rapora göre China Mobile’ın geliri yüzde 2 oranında düşerek 181 milyar RMB’ye (25 milyar dolar) geriledi. Şirketin kâr oranı ise yüzde 0.8’lik bir düşüş ile 23.5 milyar RMB’ye kadar (3.32 milyar dolar) düştü.

Gelir ve kâr kalemlerinin düşmesine rağmen telekom hizmetlerinin yüzde 1.8 oranında büyümesi, birçok kişiyi şaşırtan ilk faktör olarak karşımıza çıkıyor.

China Mobile, COVID-19 yüzünden düşmesi beklenen telefon satışlarını diğer satışlar ile birlikte değerlendirdi. Beklenmedik durum olarak adlandırılan faktör ise hem akıllı telefonların hem de diğer ürünlerin sebep olduğu toplam düşüş oranı oldu.

China Mobile

İnternette paylaşılan dokümana göre akıllı telefonların satışı için yapılan kontratlar ile nesnelerin interneti için hazırlanan projeler, ne yazık ki Çin’de toplam yüzde 34.9’luk bir düşüse sebep oldu. Bu düşüse aksesuarlar da dahil edildi.

Kısa mesaj servisi (SMS) kullanımında ise yıllık yüzde 45.4’lük bir artış görüldü. Böylece bir kez daha Corona virüsünün insanları ne kadar çok akıllı telefon kullanımı için zorladığına tanıklık etmiş olduk.

Akıllı telefonlardaki internet kullanımını da hesaplayan şirket, bu alanda aylık yüzde 43.4’lük bir artış yaşandığını söyledi ve kullanıcı başına 8.3 GB’lık bir verinin kullanıldığını ifade etti.

Çin telefon satışları ne durumda

661.4 milyar dakikalık ses trafiği elde edildi!

Raporun ilginç kısımlarından biri ise China Mobile’ın ağlarında biriken 661.4 milyarlık ses trafiği oldu. Oldukça şaşırtıcı olan bu istatistik, yine de, yıllık bazda yüzde 16.3’lük bir düşüşün olduğunu gösteriyor.

Toplam müşteri sayısında yüzde 3.9’luk bir düşüşün olduğunu belirten Çinli telekomünikasyon devi, her şeye rağmen umutlu. Yetkililer, maliyetleri azaltmak ve verimliliği artırmak için önlemler almaya devam edeceklerini belirtti.

Yeni gelir kaynakları oluşturmaya çalışan China Mobile’ın masrafları nasıl azaltacağı büyük bir soru işareti olarak karşımıza çıkıyor. Sizce elde edilen bu istatistikler neyi özetliyor? Corona virüsünün negatif etkileri sürmeye devam eder mi?
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Sizi dinliyoruz herşeyi kayıt altına alıyoruz haberiniz olsun diyorlar resmen birgün herkesi sosyal medyadan vuracaklar …..

" Çin’den telefon satışları için beklenmeyen sonuç konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’den telefon satışları için beklenmeyen sonuç ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’den telefon satışları için beklenmeyen sonuç ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti? Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti?
  2. 2 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  3. 3 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  4. 4 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  5. 5 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  6. 6 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  7. 7 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  8. 8 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  9. 9 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  10. 10 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi