Okunma

Çin, uygulama mağazalarını kontrol edecek


16 Ocak 2017 Pazartesi 05:30
Çin, uygulama mağazalarını kontrol edecek

Çin, interneti sansürleme girişimlerine bir yenisini de mobil uygulama mağazaları üzerinden ekliyor.

Ülkede faaliyet gösteren mobil uygulama mağazalarını sıkı kontrol altında tutan Çin, şimdi bu konuda daha da ileri giderek, mobil uygulama mağazalarındaki her detayı kontrol etmek istiyor.

Ülkede halihazırda Google Play mağazasına erişim yasakken, Apple’ın AppStore’u ise ağır kısıtlamalar altında çalışıyor.

Artık herkes Çin hükumetine hesap verecek

16 Ocak’la beraber yürürlüğe giren yasaya göreyse artık mağazalar faaliyet göstermek için Çin’de kayıt yaptırmak zorunda ve bu kaydın sonunda mağazalara çalışma lisansı verilecek.

Kaydı yaptırmak ise, mağazalardaki tüm detayları Çin hükumetinin kontrolüne vermek anlamına geliyor. Hükumet, istemediği her türlü uygulamayı mağazalardan çıkarabilecek ve elbette uygulamalarda yazılıp çizilen her ifadeyi de kontrol altında tutabilecek.

Uygulamalarla ilgili tüm veri kayıtları Çin içindeki sunucularda tutulacak ve Çin hükumeti de istediği zaman bu verilere ulaşabilecek.

Böylece mobil uygulamalara efektif bir sansür uygulaması getirilmiş olacak. 

Öte yandan ülkede Google Play’e uygulanan erişim yasağı da bu izinler alındıktan sonra kaldırılmış olacak ve Çinliler Android telefonlarına, resmi Google Play mağazasından uygulama indirebilecek.

:: Çin’deki internet sansürü uygulamaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Çin, uygulama mağazalarını kontrol edecek”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ulan helal olsun diyonuz aynısını bizim ülkemizde yaparlar çıkar bağırırsınız sansüre hayır özgürlük istiyoruz diye. ikiyüzlüsünüz.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  biz de olsa hemen abov özgürlük getti, abov insan hakları vs vs

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Tabi birçok üretim çin de olduğu için istediğini yapabiliyor. Dışarıya üretimi bir durdurup hep çin markası olarak üretseler Amerika markaları çöker. Zaten yavaş yavaş bunu yapıyorlar ve başarıyorlar. Mesela xiaomi 2010 da kurulmasına rağman 1938 ve 1970 li yıllarda kurulan markalara kafa tutuyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Her ulkede olmasi gerekir… darisi bize..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun Çin.

" Çin, uygulama mağazalarını kontrol edecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin, uygulama mağazalarını kontrol edecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin, uygulama mağazalarını kontrol edecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "