Okunma

Çin Uzay Çalışmalarını Hızlandırdı


03 Ocak 2012 Salı 06:00
Çin Uzay Çalışmalarını Hızlandırdı

Çin‘in uzaya yolculuğu harika bir ivme kazanmış gibi görünüyor. Zira ülkenin 2016 yılına kadar tüm uzay çalışmalarını tamamlamayı hedeflediği ortaya çıktı.

Henüz 2003 yılında, Sovyetler Birliği’nden ve Yuri Gagarin’den 44 yıl sonra, uzaya insanlı araç gönderen üçüncü ülke olan Çin, 2016 yılında Ay ve Mars‘a insanlı yolculuklar yapmayı planlıyor. Ayrıca uzayın derinliklerine de insansız araçlar gönderecek olan ülke yeni gezegenler, astroidler ve Güneş‘i incelemek istiyor.

2016 yılı geldiğinde Çin, fırlatma ünitelerini çok daha güçlü bir hale getirecek. İleri iletişim ve meteoroloji uydularını da uzaya göndermeyi planlayan ülkenin yeni uzay laboratuvarları ve Compass uydusu denilen GPS ve GLONASS gibi sistemlerle yarışabilecek bir harita sistemini hayata geçireceği de gelen diğer bilgiler arasında.

:: Çin’in teknolojik gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Çin Uzay Çalışmalarını Hızlandırdı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ÇİN A.B.D. VE RUSYANIN ÖNÜNDE YER ALMAK İSTİYORSA ÖNCELİKLE AY,MARS VE TİTAN UYDUSUNA GELİŞMİŞ İNSANLI UZAY MEKİKLERİYLE BURALARA TAYKONOTLU SEYAHAT DÜZENLEMESİ GEREKİR. A.B.D. AY’DAN SONRA YAKIN ZAMAN İÇERİSİNDE MARS GEZEGENİNE AYAK BASMAYI DÜŞÜNMEKTEDİR.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    hee çin malı uzay gemileri:)))

  3. SDN Okuru dedi ki:

    kıtalarında yer kalmadı bide uzayda üreyecek adamlar ya olaya bak 😀

" Çin Uzay Çalışmalarını Hızlandırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin Uzay Çalışmalarını Hızlandırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin Uzay Çalışmalarını Hızlandırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "