Çin’den yıldızlararası seyahat için önemli adım


25 Kasım 2019 Pazartesi 10:20
Çin’den yıldızlararası seyahat için önemli adım

Uzaya farklı amaçlarla çok sayıda uydu ve roket gönderen Çin, iki aşamadan oluşan ve güneş sisteminin tamamını içine alacak olan bir proje üzerinde çalışıyor. Çinli bilim insanlarının yürüttüğü proje yıldızlararası bir görevden oluşuyor. Interstellar Heliosphere Probes (IHPs) adı verilen bu projeye göre önce heliosferi (güneşi içine alan bölge) keşfedip sonra yıldızlararası uzayda dolaşacak olan iki uzay aracı/sondadan oluşuyor. Böylece iki roket, yıldızlararası seyahat edecek.

Yıldızlararası seyahat için önemli adım

Beijing Üniversitesi Uzay Fiziği ve Uygulamalı Teknoloji Enstitüsü Direktörü Zong Quigang yönetimindeki bilim ekibi, iki uzay aracını biri baş, diğeri kuyruk olmak üzere birbirinin aksi istikamete yollayacak. İlk keşif aracı IHP-1, 2024 yılında heliosferin başı istikametine, IHP-2 ise tam tersi yöne, heliosferin kuyruğu istikametine yollanacak.

IHP 1 ve 2, heliosfere varabilmek için dünyanın ve Jüpiter’in yer çekimi yardımından yararlanarak ivme kazanacak. Öngörülen senaryoya göre 2024’te fırlatılacak olan IHP-1 2025 ve 2027’de dünya üzerinden, 2029’da da Jüpiter üzerinden geçecek ve heliosfere 2049’da varacak. Bu yıl da Çinli astrofizikçiler tarafından tesadüfen seçilmiş değil: IHP-1, 2049’da dünyadan 100 astronomik birim uzakta bulunacak; bu ise Çin Halk Cumhuriyeti‘nin kuruluşunun 100. yılına denk geliyor.

IHP-2’nin görev senaryosu ise tamamen farklı. 2033’te Jüpiter’in üzerinden geçecek olan araç Neptün’e 2038’de varacak. IHP-2, Neptün’ün atmosferine küçük bir sonda bırakacak ve oraya girişini gözlemleyecek. Bu aşamadan sonra IHP-2,güneş sisteminin bilinmeyen noktaları yönünde gidecek, sınırlarına ne zaman varacağını bilemediği heliosferin kuyruğuna doğru yol alacak. Şimdilik etüt durumundaki bu projenin resmi olarak 2021 ya da 2022 yılında başlaması öngörülüyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Çin’den yıldızlararası seyahat için önemli adım”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Çin Hayal leri
  Heliopser nerede ki?

" Çin’den yıldızlararası seyahat için önemli adım konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’den yıldızlararası seyahat için önemli adım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’den yıldızlararası seyahat için önemli adım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
 10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)