Çin yeni kararıyla çok konuşulacak


03 Ekim 2019 Perşembe 13:45
Çin yeni kararıyla çok konuşulacak

Çin, yüz tanıma teknolojisi alanında önemli adımlar atıyor. Bu kapsamda hükümet yeni bir yöntemle kalabalık nüfusunun mobil internet kullanımlarını denetlemeyi planlıyor. Açıklanan verilere göre 850 milyon mobil internet kullanıcısına sahip Çin, bunun önüne yüz tanıma teknojisiyle geçiyor. Bir telefon numarası almak isteyen Çinli kullanıcılar artık yüz tanıma teknolojiyle bu hizmete ulaşacak.

Çin’deki Sanayi ve Enformasyon Teknoloji Bakanlığı Eylül ayının son haftasında bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre, 1 Aralık’tan itibaren yeni mobil ve veri hizmetlerine başvuran kişilerin yüzleri telekomünikasyon hizmet sağlayıcıları tarafından taranacak ve bu sayede hizmet alınacak.

Kontrol mekanizmalarıyla dikkatleri üzerine çeken Çin, şimdi de yüz tanıma teknolojisi adı altında mobil internet kullanıcılarını hedefe aldı. Bakanlık, bu adımın vatandaşların siber haklarını ve çıkarlarını korumak için yaptığını söylüyor olsa da Çinli vatandaşlar bu karara tepkili.

Çin yüz tanıma teknolojisi

Yüz tanıma teknolojisi birçok alanda kullanılıyor

Bu karara ek olarak telefon kullanıcılarının da cep telefonlarının numaralarını başka kişilere geçmesi ya da başkasının numarasını kullanma devri kapanmış oldu. Yasak olarak nitelendirilen bu adımlar, kayıt altına alınan numalaraların kime ait olduğunun saptanması için önlem amaçlı yapılıyor.

Birçok ülkedeki kullanıcılar akıllı telefonlarla alakalı kararlarda sözleşme imzalıyor. Ancak yüz tanıma teknolojisinin kullanılması bir ilk olarak tarihe geçiyor. Çin zaten, suçluları yakalamak ya da sahtekarlıkları önlemek için yapay zeka sistemlerini uzun süredir kullanıyor. Ancak bu hamlesiyle ülke gizlilik ve insan hakları konusuna farklı açıdan baktığını da bizlere kanıtlıyor.

Çin yüz tanıma teknolojisi

Çin yüz tanıma teknolojisi ne kadar güvenli?

Çin elbette ilk kez bu tarz farklı adımlar atmıyor. Bir süre önce eklenen kurallara göre, operatörlerin internet siteleri üzerinden çevrim içi kayıt olan kullanıcılar, kimliklerini kanıtlamak için kısa bir video gönderiyordu. Bu yöntemleri iyi kullanan Çin, hedeflerine ulaşarak neredeyse tüm mobil cihaz kullanıcılarını tescilleyebildi.

Çin hükümetinin vatandaşlarının verilerini neredeyse her alanda topluyor olması birçok tartışmaya neden olsa da hükümet her şeyi vatandaşları için yaptığını söylüyor. Ancak bu sistemlere kayıt edilen veriler iyi korunmazsa dijital ortamdaki kayıtlı verilerin tamamı sızdırılabilir.

Mart ayında Tencent tarafından işletilen WeChat ve QQ gibi uygulamaların da karıştığı Çinli bir çok uygulamanın verileri çevrim içi sızdırılmıştı. Bu sızıntılar vatandaşların güvenlik ile ilgili endişelerinin artmasına neden olurken, Çin hükümeti dijital kayıt günlüğünden vazgeçecek gibi durmuyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

En küçük özel klinik bile avuç içinizi alıyor. Biyolojik verilere artık çok rahat ulaşılıyor. Google vepopüler sosyal medya uygulamaları kişisel verileri açıktan satıyor ve neredeyse legal yapacaklar. Çin’i aevmem fakat tek taraflı hedef tahtasına koymanız adil değil. Diğerlerini de yazsaydınız adil olurdu.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

İnanmayın. Bu yüz tanıma teknolojisi daha çok yetersiz durumda

" Çin yeni kararıyla çok konuşulacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin yeni kararıyla çok konuşulacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin yeni kararıyla çok konuşulacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  2. 2 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  3. 3 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  4. 4 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  5. 5 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  6. 6 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  7. 7 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  8. 8 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  9. 9 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  10. 10 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi