Çin yeni kararıyla çok konuşulacak


03 Ekim 2019 Perşembe 13:45
Çin yeni kararıyla çok konuşulacak

Çin, yüz tanıma teknolojisi alanında önemli adımlar atıyor. Bu kapsamda hükümet yeni bir yöntemle kalabalık nüfusunun mobil internet kullanımlarını denetlemeyi planlıyor. Açıklanan verilere göre 850 milyon mobil internet kullanıcısına sahip Çin, bunun önüne yüz tanıma teknojisiyle geçiyor. Bir telefon numarası almak isteyen Çinli kullanıcılar artık yüz tanıma teknolojiyle bu hizmete ulaşacak.

Çin’deki Sanayi ve Enformasyon Teknoloji Bakanlığı Eylül ayının son haftasında bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre, 1 Aralık’tan itibaren yeni mobil ve veri hizmetlerine başvuran kişilerin yüzleri telekomünikasyon hizmet sağlayıcıları tarafından taranacak ve bu sayede hizmet alınacak.

Kontrol mekanizmalarıyla dikkatleri üzerine çeken Çin, şimdi de yüz tanıma teknolojisi adı altında mobil internet kullanıcılarını hedefe aldı. Bakanlık, bu adımın vatandaşların siber haklarını ve çıkarlarını korumak için yaptığını söylüyor olsa da Çinli vatandaşlar bu karara tepkili.

Çin yüz tanıma teknolojisi

Yüz tanıma teknolojisi birçok alanda kullanılıyor

Bu karara ek olarak telefon kullanıcılarının da cep telefonlarının numaralarını başka kişilere geçmesi ya da başkasının numarasını kullanma devri kapanmış oldu. Yasak olarak nitelendirilen bu adımlar, kayıt altına alınan numalaraların kime ait olduğunun saptanması için önlem amaçlı yapılıyor.

Birçok ülkedeki kullanıcılar akıllı telefonlarla alakalı kararlarda sözleşme imzalıyor. Ancak yüz tanıma teknolojisinin kullanılması bir ilk olarak tarihe geçiyor. Çin zaten, suçluları yakalamak ya da sahtekarlıkları önlemek için yapay zeka sistemlerini uzun süredir kullanıyor. Ancak bu hamlesiyle ülke gizlilik ve insan hakları konusuna farklı açıdan baktığını da bizlere kanıtlıyor.

Çin yüz tanıma teknolojisi

Çin yüz tanıma teknolojisi ne kadar güvenli?

Çin elbette ilk kez bu tarz farklı adımlar atmıyor. Bir süre önce eklenen kurallara göre, operatörlerin internet siteleri üzerinden çevrim içi kayıt olan kullanıcılar, kimliklerini kanıtlamak için kısa bir video gönderiyordu. Bu yöntemleri iyi kullanan Çin, hedeflerine ulaşarak neredeyse tüm mobil cihaz kullanıcılarını tescilleyebildi.

Çin hükümetinin vatandaşlarının verilerini neredeyse her alanda topluyor olması birçok tartışmaya neden olsa da hükümet her şeyi vatandaşları için yaptığını söylüyor. Ancak bu sistemlere kayıt edilen veriler iyi korunmazsa dijital ortamdaki kayıtlı verilerin tamamı sızdırılabilir.

Mart ayında Tencent tarafından işletilen WeChat ve QQ gibi uygulamaların da karıştığı Çinli bir çok uygulamanın verileri çevrim içi sızdırılmıştı. Bu sızıntılar vatandaşların güvenlik ile ilgili endişelerinin artmasına neden olurken, Çin hükümeti dijital kayıt günlüğünden vazgeçecek gibi durmuyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Çin yeni kararıyla çok konuşulacak”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  İnanmayın. Bu yüz tanıma teknolojisi daha çok yetersiz durumda

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  En küçük özel klinik bile avuç içinizi alıyor. Biyolojik verilere artık çok rahat ulaşılıyor. Google vepopüler sosyal medya uygulamaları kişisel verileri açıktan satıyor ve neredeyse legal yapacaklar. Çin’i aevmem fakat tek taraflı hedef tahtasına koymanız adil değil. Diğerlerini de yazsaydınız adil olurdu.

" Çin yeni kararıyla çok konuşulacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin yeni kararıyla çok konuşulacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin yeni kararıyla çok konuşulacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 3. 3 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 4. 4 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 5. 5 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 6. 6 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 7. 7 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 8. 8 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 9. 9 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 10. 10 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!