Okunma

Çin’den 3G Atağı


13 Aralık 2008 Cumartesi 12:14
Çin’den 3G Atağı

Çin Halk Cumhuriyeti, bu ay içinde, ülkede önümüzdeki yıllarda hizmete girmesi beklenen 3G şebekeler için lisans dağıtmaya başlayacak. Bu lisanslanma işleminden sonra ise işletmecilerin harcayacağı yaklaşık şebeke yatırım bedelinin 30 milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. 650 milyon abonelik bulunan Çin’de önemli miktarda altyapı maliyetinin olması olağan bir durum. Sonuç olarak, 3G şebekelerin kurulmaya başlamasına henüz vakit var ve tahmini sürenin bir yılı bulması bekleniyor.

Kimler Yarışıyor?

Her ne kadar hangi teknolojilerin lisanslarının hangi şirketlere verileceği belirlenmiş olsa da esas olan altyapı sağlama işlerinde tedarikçilerin yarışları sürüyor. Avrupalı Sony Ericsson ve Nokia Siemens Networks, yerli rakipleri olan Huawei ve ZTE ile rekabete şimdiden başlamış durumda. 30 milyar dolarlık yatırım bedelinden en büyük pastayı kapmak elbette çok önemli.

Hangi Standartlar Var?

Çin’de üç farklı işletmeciye üç farklı standart için lisans verilecek. China Unicom, WCDMA standardındaki iletişim bandını alacakken China Telecom ise CDMA-2000 standardında istasyonlar kuracak. Çin’in kendi içinde geliştirdiği TD-SCDMA standardı ise China Mobile tarafından uygulanacak. Her ne kadar TD-SCDMA benzer standartlar ve iletişim modülasyonlarının bir bileşkesi olsa da çok fazla denenmiş bir teknoloji değil. Bu durumda satılacak cep telefonlarının da bu standarda bir şekilde uyması gerekecek. Bir anlamda, Çin, dünyanın en maliyetli ve geniş kapsamlı beta testini de yapacak diyebiliriz.

:: Çin’den önce çalışan bir 3G şebekeye kavuşur muyuz?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Çin’den 3G Atağı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’den 3G Atağı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’den 3G Atağı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "