Okunma

Çin’de İplikten Güneş Paneli Geliştirildi


12 Mayıs 2014 Pazartesi 08:00
Çin’de İplikten Güneş Paneli Geliştirildi

Çinli araştırmacılar, daha hafif ve tasarruflu giyilebilir teknoloji ürünleri geliştirebilmek için kullanılabilecek bir yöntem keşfettiler: İçine güneş pilleri entegre edilmiş kumaş.

Şangay Fudan Üniversitesi ve Tongii Üniversitesi’nden bilim adamlarının ortaklaşa geliştirdiği teknoloji, esnek güneş enerjisi hücrelerinin kumaşın içinde yer alması temeline dayanıyor. İplik şeklindeki solar paneller, elektriksel iletkenlikleri son derece güçlü olan mikrometre boyutlu metal tellerden oluşuyor. Bu karbon nanotüp elyaftan üretilen teller ilginç bir araştırma sahası anlamı taşıyor.

Yakın gelecekte daha yoğun güneş enerjisi

İlgili katmanların elektrotları istifleme seviyesi, önceki yöntemlere kıyasla daha uzun ve bu da daha etkili kumaşlar anlamına geliyor. Bu sayede giyilebilir aygıtlarda güneş enerjisinden faydalanılmasının kapıları oldukça iddialı şekilde aralanıyor.

Bununla birlikte dayanıklılık konusunda henüz yüzde yüz verim sağlanabilmiş değil. Belirttiğimiz gibi konu üzerinde çalışmalar sürüyor. Daha öncede benzer uygulamalar vardı, ancak bunlar az sayıda ve düşük verimlilik noktasındaydı.

Fotoğraf: Reuters

Hazır olun!

Giyilebilir teknolojilerin 2020’li yıllarda hayatın merkezine iyiden iyiye yerleşmesi bekleniyor. Bu yönde geliştirilen ilginç solar iplikler, güneş enerjisiyle çalışan giyilebilir teknolojilerle karşılaşmamızın an meselesi olduğu anlamı taşıyor.

:: Giyilebilir teknolojiler için gerçekleştirilen teknoloji çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Çin’de İplikten Güneş Paneli Geliştirildi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Samsungun eski bir telefonunun güneş enerjisiyle şarj olduğunu biliyorum arkadaşımda vardı.

 2. neskalii dedi ki:

  Japonlardan sonra bun Çinlileri hayretle takip ediyorum

 3. SDN Okuru dedi ki:

  çin malı deyip geçme

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bi fotosentez yapmadığımız kaldı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonlara da gelse bu güneş enerjisi ya da kıyafetlerimize şarja takabilelim telefonları

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Çin çalışıyor vala

 7. SDN Okuru dedi ki:

  İnanılmaz

" Çin’de İplikten Güneş Paneli Geliştirildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’de İplikten Güneş Paneli Geliştirildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’de İplikten Güneş Paneli Geliştirildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "