Okunma

Çin’de Sansür Kalkar mı?


02 Ağustos 2008 Cumartesi 21:00
Çin’de Sansür Kalkar mı?
Çin’de Başkan Hu Jintao, nadiren yaptığı basın açıklamalarından birinde, Olimpiyatlar esnasında internet üzerindeki kısıtlamaların azaltılacağını belirtti. Her hâlükarda uluslararası basının Çin’in kanun ve kurallarına uyması gerektiğini söyleyen Jintao’nun kullandığı cünlelerin açılımına baktığımızda, yalan haber yaymamak, gazetecilik ahlakıyla hareket etmek ve aslı olmayan şeyleri yazmamak gibi çok temel ilkelerden bahsettiğini görebiliyoruz.

Geniş Tanımlamalar

Tabii aynı zamanda bazı geniş kabahat tanımlamaları var ki, herhangi bir gazeteci çok kolay şekilde suçlu veya yasaklı durumuna düşürebilir. Örnek vermek gerekirse, kişilerin kamu yararına ters düşebilecek, birlik ve halka karşı etkinliklerde rol almaması, şeklinde bir kurallar bütününden bahsedebiliriz. Dolayısıyla Olimpiyatlar sırasında uluslararası basına ve belki de aynı zamanda kendi halkına da tahsis edeceği sansürsüz (veya az sansürlü) internet erişimi ve diğer basın kanallarındaki kısıtlamalar, bu tür sebeplerle geri gelebilir. İnternet özgürlüğünü savunanlar ise vekil sunucu ve benzeri yazılımları çoktan derleyip hazırladı bile.

Dijital Çin Seddi Nedir?

Great Firewall of China veya Türkçe’ye kazandırdığımız haliyle Dijital Çin Seddi,
hükümet politikalarına karşı görüşte olan internet sitelerine erişimi
engelleyen yönetimin, uygulamalarına takılan genel bir isim. Bir
şekilde aşılabilse de aşanları en azından bir gözaltı sürecinin
beklediğini düşünebiliriz.

:: <a target="_blank" href="
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Çin’de Sansür Kalkar mı?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    sansür kalkıyorsa 2020 deki olimpiyatları Türkiyeye getirelim bari 12 yıl sonra youtube a kavuşuruz:D…

" Çin’de Sansür Kalkar mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’de Sansür Kalkar mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’de Sansür Kalkar mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "