Çin’den, Türkiye’ye Tehdit Mektubu!


08 Temmuz 2015 Çarşamba 12:00
Çin’den, Türkiye’ye Tehdit Mektubu!

Çin‘de Uygur Türklerine yapılan işkence ve zulüm haberlerinden sonra iki ülke arasındaki ipler gerilmiş ve özellikle Türk halkı, Çin vatandaşlarına karşı cephe almıştı. Geçtiğimiz gün Kore vatandaşlarının Çin vatandaşı sanılarak saldırıya uğraması, Çin‘in Türkiye‘de ki vatandaşlarını geri çağırmasına kadar uzanmıştı.

Yaşanan bu gelişmelerden sonra Çin‘li yetkililer gerginliği ticari alana taşıyacak bir hamle daha gerçekleştirdi. Çin‘in demir-çelik ve elektronik alanındaki devlet şirketlerinden biri olan Sinosteel, Türkiye Çin arasındaki bu olaylara değinen bir mektup gönderdi.

15-07/08/1-1436345187.jpg

Ticari İlişkiler Zedelenebilir!

Sinosteel‘in Türkiye temsilcisi Li Song tarafından gönderilen mektupta şu ılımlı ifadelere yer verildi;

“Asılsız haberler inanmayın. Hükümet, Müslümanların Sincan Uygur Özerk Bölgesi‘nde oruç tutma, ibadet için toplanma, iftar ve benzeri etkinlikleri yapmalarına engel olacak hiçbir şeye izin vermez. Hiçbir devlet makamı, sosyal kuruluş veya şahıs, vatandaşları bir dine inanmaya veya inanmamaya zorlayamaz. Sincan’da Müslümanlar, ramazan ayı boyunca ve her zaman huzur içinde yaşam sürdürmektedir”

15-07/08/3.jpg

Li Song, ticari ilişkilerin zedelenmemesi için aradaki gerginliğin bitirilmesi gerektiğini ifade ederken, Türk-Çin İş Konseyi Başkan Yardımcısı Necati Abacıoğlu, Çinli misafirlerinin sokağa çıkmaktan çekindiklerini ifade ederken, durum böyle devam ederse ticari ilişkilerin etkilenebileceğinin altını çizdi. Türkiye‘nin Çin‘den doğrudan yatırım çekmek için 5 yıl önce girişimlere başladığını vurgulayan Abacıoğlu, 3 yıldır güzel bir ilerleme kaydettiklerini ve hiçbir doğrudan yatırımcının tedirgin olduğu yere gelmeyeceğini belirtti.

15-07/08/2.jpg

Türkiye Çin’den Ne Kadar Ürün İthal Ediyor

Çin, Türkiye‘nin ithalat sıralamasında Rusya‘dan sonra 2. sırada bulunuyor. Rusya‘dan yaptığımız ithalatın çok büyük bir bölümünün enerji üzerine olduğunu göz önünde bulundurursak, ürün bazında Çin birinci sırada yer alıyor diyebiliriz.

Çin, Türkiye’nin elektronik alanında ithalat oranının en yüksek olduğu ülke konumunda bulunuyor. Cep telefonu ve tablet ithalatının yüzde 61.9‘u, bilgisayar ithalatının yüzde 88.3‘ü, ses ve görüntü parçalarının yüzde 53.22‘si, elektronik oyuncak ithalatının ise yüzde 91.7‘si Çin üzerinden yapılıyor.

15-07/08/4.Jpeg

Çin ile elektronik alanında yapılan ithalat, Türkiye’nin genel ithalatının ise yüzde 10.2‘sini oluşturuyor. Bu rakam Çin’in ihracat kısmına ise yüzde 1.06 olarak yansıyor. Çin‘in Türkiye‘den yaptığı toplam ithalat ise yüzde 0.1.

Bakalım Çin‘in devlet firmasının “ticari ilişkiler bozulabilir” imasıyla attığı mektuba nasıl bir cevap gelecek. Bekleyip göreceğiz. 

:: Çin’in bu hamlesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

132 yorum - “Çin’den, Türkiye’ye Tehdit Mektubu!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Çin haddini bilmezse haddini bildireceðimiz gün yakýn bir zamanda gelecek demektir.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Dışarı bağımlı olursan daha çok tehdit yersin güzel sözde kim bağımlı yaptı? 13 senede kendine geldi son 5 yıldır adam akıllı bir şeyler üretebiliyoruz.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu an Tüm Avrupa ülkeleri gibi bizde yüksek teknolojide Çin malı kullanıyoruz öyle tek tük markalarla Vestel le olmuyor. Vestel gibi 50 firmaya ihtiyacımız ***** şu da var üretmiyorsan(iş gücü ücretleri dolayısıyla) geliştireceksin. AR-GE AR-GE AR-GE şuan Türkiyede en çok AR-GE yapan marka Arçelik cirosunun %12 sini AR-GE olarak kullanıyor.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  En başından beri bu olaylara kulak astım, astı astarı olmayan şeyler. Aynı zamanda biz bir şey üretemiyoruz diyenler haklısınız çok fazla twknoloji firmamız var ama herhangi bir devlet desteği görmedikleri için çok büyük başarılar sağlayamıyorlar. Yerli oto istensen çıkarılmaz mı? Çok kolay ama işte bunlar algı operasyonları yıllardır her şubat ocakta yıllarda dedikleri otomobiller nerde?

" Çin’den, Türkiye’ye Tehdit Mektubu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’den, Türkiye’ye Tehdit Mektubu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’den, Türkiye’ye Tehdit Mektubu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!