Çin’in gizli projeleri gün yüzüne çıkacak!


30 Ocak 2019 Çarşamba 16:26
Çin’in gizli projeleri gün yüzüne çıkacak!

Çin, son zamanlarda genetiği değiştirilmiş bebek, ayın karanlık yüzü ve hastalıklara karşı gizli bir şekilde yürüttüğü projeler ile gündeme geliyor. Gerçekleştirdiği projelerin birkaçı halka açıklanmış olsa da (Ay’ın karanlık tarafı), genetiği değiştirilmiş bebek projesi, başlangıcından çok uzun süre sonra duyurulmuştu.

Bu durum insanların ve kurumların tepki göstermesine yol açmıştı. Projelerin ortaya çıkmasından sonra insanlar, “Çin hükumeti ve araştırma merkezlerinin neler planladıkları hakkında ne kadar az bilgimiz varmış.” diye düşünmeye başladıklarını dile getirmişlerdi. Ancak yapılacak olan yasal değişiklikler ile Çin’in gizli projeleri gün yüzüne çıkacak.

Çin projelerini basit bir nedenden dolayı gizliyormuş!

Projelerin saklanmasının çok basit bir sebebi varmış: İnsanların ön yargılı yaklaşması. Genetiği değiştirilmiş bebek projesine başladığı zaman çok fazla bilgi vermeyen Çin, projenin sonlarına geldiği zaman gelişmeleri ve son durumu insanlarla paylaşmıştı. Bebeklerin genetiğinin değiştirilmesinin nedeni, ailenin genlerinde belli bir hastalığın bulunmasıydı. Yaptıkları genetik müdahale ile bu hastalığı yok ederek sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesini sağladılar. Ancak bu operasyon başarılı bir şekilde gerçekleşmesine rağmen, insanların ciddi oranda tepkisini çekmişti.

Çin'in gizli projeleri

İnsanlara ve bazı doktorlara göre bu çok riskli bir gelişmeydi. Ancak eğer genetik müdahale yapılmasaydı, ileride bebeklerin ciddi sağlık sorunları yaşayacağına kesin gözle bakılıyordu. Bu ve geçmişte planlanan projeler için ön yargı ile yaklaşan insanlar, Çin hükumeti ve kurumlarına göre bilimin gelişmesinde büyük bir engel teşkil ediyor. Bundan dolayı ilerleme kaydedilene kadar insanlara projeler hakkında hiçbir açıklama yapılmıyordu.

Bu zamana kadar en çok tepki alan projelerden bir diğeri ise 2001 yılında gerçekleştirilen ilk insan hibrid embriyosunun geliştirilmesiydi. Bu bilimsel bir çığırdı ancak, uluslararası basında ciddi oranda karşıt görüşler belirince projenin yapımı yasaklanmıştı. Bu olaydan sonra atılan adımların gizlendiği yönünde görüşler bulunuyor.

Çok yakında bu sorunla ilgili düzenlemeler yapılacak!

Bilimin gelişmesi adına birçok insan bu gizliliği destekliyor. Ancak karşı çıkanların sayısı oldukça fazla. Bundan dolayı Çin hükumeti çok yakında şeffaflık sağlayacak yeni düzenlemeler yapılacağını açıkladı.

Çin'in gizli projeleri

Birçok insan bunun şeffaf bir şekilde çalışıyoruz diyebilmek için öne sürülen sözde bir değişiklik olacağını söylese de, Çin hükumeti şeffaf olacakları konusunda ciddi gibi duruyor.
Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Biz de inandık.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Geceleri Flash TV’de çıkan reklamlar Çin hükümetinden daha inandırıcı geldi bana.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Çin hükumetini sonuna kadar destekliyorum. Dünyada AIDS veya bunun gibi hastalıklardan dolayı milyonlarca insan ölüyor. Bu hastalıkları önlemek için laboratuvar ortamında dünyaya gelmiş bebeklerin kullanılması tabi ki de doğru. Milyonlarca insanı kurtarmak varken neden tepki gösterir insanlar anlamıyorum. Gerçekten de bilimin gelişmesinde en büyük engel bu insanlar.

" Çin’in gizli projeleri gün yüzüne çıkacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’in gizli projeleri gün yüzüne çıkacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’in gizli projeleri gün yüzüne çıkacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  2. 2 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  3. 3 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  4. 4 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  5. 5 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  6. 6 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  7. 7 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  8. 8 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  9. 9 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  10. 10 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor