Okunma

Çin’in yeni ikiz BeiDou Navigasyon Uydusu fırlatıldı!


19 Kasım 2018 Pazartesi 11:30
Çin’in yeni ikiz BeiDou Navigasyon Uydusu fırlatıldı!

Çin, 19 Kasım Pazartesi günü Sichuan Eyaleti, Xichang Uydu Fırlatma Merkezi‘nden, bir Long March-3B  taşıyıcı füzesiyle uzaya iki yeni BeiDou Navigasyon Uydu Sistemi (BDS) uydusu fırlattı.

Çin’in yeni ikiz BeiDou Navigasyon Uydusu fırlatıldı!

BDS uydu ailesinin 42. ve 43. üyesi olarak uzaya gönderilen uydular, üç saatten biraz fazla bir süre sonra dünyanın etrafında orta yörüngesine oturdular.  Söz konusu bu uyduların, uzayda bulunan yörüngedeki diğer 17 BDS-3 uydusuyla birlikte çalışacağı yetkililer tarafından açıklandı.

Bu başarılı atışın sonrasında temel BDS uydu grubunun yörüngede ki konuşlanma süreci tamamlanmış oldu. Çin, BDS-3 sayesinde, Kuşak ve Yol Girişimi’ne katılmış bulunan ülkelere bu yıl sonu itibariyle uydu hizmeti sağlamayı planlıyor.

BeiDou Sistemi baş tasarımcısı Yang Changfeng  yapmış olduğu açıklamada“Bu, BDS’nin yerel bir denemeden bölgesel ve sonra da küresel bir navigasyon sistemine dönüşmesi yolunda temel bir adım oluşturmaktadır” ifadelerine yer verdi.

BDS-3 sisteminin konuşlanmasındaki kesinlik, 2,5 metre ila 5 metreye kadar düzeltilerek BDS-2 sisteminin iki katına çıkarıldı. Çincede “Büyükayı takım yıldızları”ndan esinlenerek adlandırılmış bulunan BeiDou Sistemi Çin’de 2000 yılından, Asya-Pasifik bölgesinde de 2012 yılından itibaren hizmet görmeye başlamıştı.

Çin, 2019 ile 2020 arasında, dünya çevresinde BDS-3 uydularından orta yörüngeye altı, eğik jeosenkron (yerinde duran) yörüngeye üç, jeostasyoner (sabit konumda) yörüngeye de iki uydu oturtmayı planlıyor. Bu sistem dünya çevresinde 2020 sonundan itibaren birinci sınıf hizmetler sunacak.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Çin’in yeni ikiz BeiDou Navigasyon Uydusu fırlatıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’in yeni ikiz BeiDou Navigasyon Uydusu fırlatıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’in yeni ikiz BeiDou Navigasyon Uydusu fırlatıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "