Çinli hackerlar Uygurların Facebook’larına saldırdı


25 Mart 2021 Perşembe 09:19
ABONE OL
Çinli hackerlar Uygurların Facebook’larına saldırdı

Çinli bilgisayar korsanları Uygurları sahte Facebook profilleri ve sahte internet siteleri üzerinden hack’lemeye kalktı. Kısa sürede şirket bu hesapları kontrol altına alarak engellediğini duyurdu.

Facebook’un yaptığı açıklamaya göre Çinli hackerlar Müslüman Uygur aktivistleri, gazetecileri ve muhaliflerine saldırı gerçekleştirdi. Hedef alınan profillerin Türkiye, Kazakistan, Suriye, Avustralya, Kanada ve ABD‘de yaşayan bireyleri de kapsadığı ortaya çıktı. Saldırıyı gerçekleştiren ekibin Earth Empusa ya da Evil Eye adıyla bilinen bir grup olduğu belli oldu.

100’e yakın kötü amaçlı Facebook hesabı engellendi

Bilgisayar korsanlarının amacı Uygurlu kullanıcıların cihazlarına kötü amaçlı yazılım bulaştırmaktı. Bilgisayar veya akıllı telefonlar üzerinden sahte içerik bağlantılarına tıklamaya ikna etmeye çalıştılar. Kendilerini Uygur aktivisti olarak gösteren hacker grubu, hedef aldığı kitlenin saygın haber siteleriyle neredeyse aynı bağlantılara sahip sahte internet siteleri oluşturdu.

Facebook şirketi konuya ilişkin ilk açıklamalarını gerçekleştirdi. Yaklaşık 100 adet sahte Facebook profili tespit edildi. Şirket hemen müdahale ederek hesapları ortadan kaldırdı. Ayrıca bilgisayar korsanları tarafından hedef alındığına inanılan kişileri özel olarak bilgilendirdiler. Aynı zamanda şu sözleri söylediler:

Platformumuz üzerinden siber casusluk kampanyası gerçekleşti. Öncelikle kötü amaçlı yazılımın kendisini doğrudan paylaşmadılar. Bunun yerine sahte web sitelerine bağlantılar göndererek saldırı yaptılar.

Facebook

Facebook, hacker grubunun iyi kaynaklara sahip olduğunu açıkladı.

Uygurlara saldıran hacker grubunun arkasında kimler var?

Facebook şirketinin siber güvenlik ekibi yaptığı araştırmalar sonucunda saldırıda bulunan grubun Earth Empusa veya Evil Eye olarak bilindiğini söyledi. Şirket hacker’ların iyi kaynaklara sahip olduğunu ve ısrarlı bir operasyon sürdürdüklerini açıkladı. Bu demeçlerin ardından birçok kişinin aklına bilgisayar korsanları ile Çin hükümeti arasında bir bağlantı olup olmadığı geldi. Fakat şimdilik böyle bir ilişki kurulamadı.

Ancak raporlarda Beijing Best United ve Dalian 9Rush Technology Co Ltd adlı iki şirket göze çarptı. Bu Çinli firmaların Uygurlara saldıran hacker grubu için kötü amaçlı Android uygulamaları geliştirdikleri ortaya çıktı.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

birakin artik kardeslerimizi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Ayyıldız timi bekleyin … ağzının payını verir onlar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Aynen moruk may mıldız tim heçkırları işi çözer sahte site kurup site heçkleyip sözde fransanın suyunu kesiyor adamlar hahahahahha

" Çinli hackerlar Uygurların Facebook’larına saldırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çinli hackerlar Uygurların Facebook’larına saldırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çinli hackerlar Uygurların Facebook’larına saldırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  2. 2 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  3. 3 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  4. 4 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  5. 5 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  6. 6 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  7. 7 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  8. 8 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  9. 9 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!
  10. 10 Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme! Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme!