Çinli maden kaçakçıları, 300 ekran kartı ile yakalandı


06 Nisan 2021 Salı 09:01
ABONE OL
Çinli maden kaçakçıları, 300 ekran kartı ile yakalandı

Ekran kartı stokları uzun bir süredir sıkıntıda. 2020’nin sonlarında tanıtılan RTX 30 ve RX 6000 serisi ekran kartları, neredeyse bulunamıyor. Stok sıkıntısının başlıca nedenleri ise çip taleplerinin artışı ve madenciler. Madenciler için CMP adı altında ayrı bir ekran kartı serisi duyuran NVIDIA, 30HX ve 40HX modellerini piyasaya sürdü. Son gelen haberlere göre Hong Kong polisi, Çinli maden kaçakçılarına ait 300 CMP HX30 ekran kartını ele geçirdi.

Hong Kong polisi, Çinli maden kaçakçılarına ait 300 NVIDIA CMP HX30 ekran kartını ele geçirdi

Ethereum ve Bitcoin‘de yaşanan artış, pek çok kişiyi madenciliğe yöneltti. Özellikle Çinli madenciler, Dünya genelinde çok sayıda maden çiftliği kurdu. Yapılan tahminlere göre Çin, küresel kripto para madenciliğinin yüzde 65’ini oluşturuyor. Öyle ki Çinli madenciler, ucuz elektrik sebebiyle İran ve Moğolistan gibi pek çok ülkede yeni çiftlikler kurdu. Kurulan bu çiftlikler, bazı ülkelerde elektrik kesintilerinin artmasına neden oldu.

Kurulan bu çiftliklere daha fazla tahammül edemeyen bazı ülkeler, madencilik çiftliklerine yasak getirdi. Ancak, yasağa rağmen kripto para madenciliği yapmaya çalışanların olduğu ortaya çıktı. Hong Kong polisi, Çinli maden kaçakçılarına ait 300 ekran kartını ele geçirdi. Yapılan haberde, bu ekran kartlarının tam olarak neden ele geçirildiği ise belirtilmese de yasaklarla bağlantılı olduğu tahmin ediliyor.

Kaçakçılar kaçmasına rağmen egzotik meyveler, akıllı telefonlar ve daha pek çok elektronik alete el kondu. Ele geçirilen teknolojik ürünlerin değeri ise 257.000 dolar.

Oyuncuların ekran kartı bulamaması, tepkilerin çığ gibi büyümesine neden oldu. Bu duruma kayıtsız kalmayan NVIDIA, madenciler için CMP serisini duyurdu. CMP 90HX harici Turing mimarisine dayanan bu serinin giriş seviyesi kartı ise 30HX modeli. Bu ekran kartı, GeForce tarafında GTX 1660 SUPER’e denk geliyor.

Madenciler için ayrı ekran kartlarının üretilmesi, başlangıçta iyi bir fikir gibi görünebilir. Ancak pek çok madenci, bu kartları satın almak istemiyor. Bunun sebebi ise madencilik düşüşe geçtiği taktirde CMP kartların ikinci elde satılamayacak olması. Elinde RTX 30 serisine ait bir ekran kartı bulunduran madenci, kazım işinden vazgeçtiği taktirde sahip olduğu ekran kartlarını elinden çıkarabilir. Ancak kimse CMP serisi ekran kartı almak istemezse, bu kartları elden çıkarmak zorlaşacaktır.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Ahgenclik
Ahgenclik
15 gün önce

Yeter artık amkmun btci yasaklansın ya!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Bu Çinliler yamyam gibi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

İyi olmuş İnşallah Türkiyedekikeri de yakalarlar Şnşallah bu soruna çözüm bulacaz!

" Çinli maden kaçakçıları, 300 ekran kartı ile yakalandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çinli maden kaçakçıları, 300 ekran kartı ile yakalandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çinli maden kaçakçıları, 300 ekran kartı ile yakalandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 BİM'de satılacak drone'u inceledik BİM'de satılacak drone'u inceledik
  2. 2 Apple'ın tanıttığı yeni ürünler neler? 10 dakikada özet! Apple'ın tanıttığı yeni ürünler neler? 10 dakikada özet!
  3. 3 Drone'un kralı bu mu? DJI FPV inceleme! Drone'un kralı bu mu? DJI FPV inceleme!
  4. 4 Apple yeni ürünlerini tanıttı! Apple yeni ürünlerini tanıttı!
  5. 5 Ali Babacan çekiminin arka planı! Ali Babacan çekiminin arka planı!
  6. 6 BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik! BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik!
  7. 7 Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme! Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme!
  8. 8 Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık! Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık!
  9. 9 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  10. 10 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!