Okunma

Çinli mühendis, Apple’da casusluk yapmakla suçlandı!


01 Şubat 2019 Cuma 16:33
Çinli mühendis, Apple’da casusluk yapmakla suçlandı!

San Fransisco’da Çinli bir mühendis, Apple’ın araba projesi ile ilgili bilgileri çalmakla suçlandı. Apple’da casusluk yapmaya çalışan Jizhong Chen hakkında oluşturulan şikayet ile bir gün önce tutuklandı. Chen aleyhindeki hırsızlık suçunun cezasının 10 yıl hapis ve 250.000 dolar para cezası olacağı öngörülüyor.

Bilgi sızdırılması konusunda Apple’dan eğitim almıştı!

Chen, aile bireylerine bile bilgi sızdırılmasının nasıl önlenebileceği konusunda gizlilik eğitimi alan ve projenin gerçekleştiği merkeze erişimi olan 1.200 çalışandan biriydi. Aralık ayında proje yönetimi tarafından çalışma performansının artması gerektiği yönünde uyarılan Chen’i, ertesi ay başka bir çalışan projenin fotoğraflarını çektiği için üstlerine bildirdi. Şirket içinde yapılan bir araştırma sonucunda Chen’in projeye ait kılavuz, şema, çizimleri içeren 2.000 dosyayı kişisel bilgisayarına kopyaladığı ortaya çıktı.

Apple'da casusluk

Apple, oluşan bu güvenlik sorununu FBI ile paylaştı. FBI’ın olaya el atması ile Chen görevinden alındı. Geçtiğimiz Temmuz ayında da bir Çinli çalışan aynı projeye ait bilgileri sızdırmakla suçlanmıştı. İki soruşturmayı karşılaştıran yetkililer, iki suçlunun arasında herhangi bir bağlantı bulamadılar. Apple otomobil projesi ile ilgili ekip hakkında araştırma yapacağını açıkladı.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Çinli mühendis, Apple’da casusluk yapmakla suçlandı!”

  1. Anonim dedi ki:

    çinlilere güvenilir mi

" Çinli mühendis, Apple’da casusluk yapmakla suçlandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çinli mühendis, Apple’da casusluk yapmakla suçlandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çinli mühendis, Apple’da casusluk yapmakla suçlandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "