Çinli şirketler Uygur Türklerini fişliyor iddiası


08 Aralık 2020 Salı 21:49
Çinli şirketler Uygur Türklerini fişliyor iddiası

Doğu Türkistan’da uyguladığı asimilasyon politikaları tepki toplayan Çinli şirketler, Uygur Türkleri’ni fişleyen yapay zekayı test etti. Yazılımın Uygur Türklerini yüz taraması ile belirlediği ve polis birimlerine sinyal gönderildiği öğrenildi. Sisteme “Uygur alarmı” adı verildiği belirtildi.

The Washington Post‘ta yer alan habere göre, bu tür bir uygulamanın Uygur Türklerine yönelik olan baskının daha da artmasına neden olacağına dair endişe duyulduğu belirtildi. Kamera sistemiyle takip edilen insanların, yazılım sayesinde etnik kökenlerine göre ayrıldığı aktarıldı. Söz konusu durumun IPVM isimli araştırma kuruluşu tarafından araştırıldığı belirtildi.

Çinli şirketler Uygur Türklerini mi izliyor?

Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarından biri olan ve ülkemizde de faaliyet gösteren bazı Çin menşeili şirketler için bir rapor hazırlandı. Raporda, 2018 yılında yüz tanıma şirketi Megvii ile yüzleri tarayabilen yapay zeka sistemini test edildiği aktarıldı. Sistem sayesinde kalabalık ortamda bireyin yaşı, cinsiyeti ve etnik kökeni belirlenebiliyor. Buna benzer bir sistemin halihazırda kullanıldığı söyleniyordu. Ancak Uygur Türklerinin sistem tarafından belirlendiğinde uyarı verildiğine dikkat çekildi.

Bazı Çin menşeili şirketler tarafından Uygur Türkleri için geliştirilen sistemin test sonuca dair raporun, firma internet sitesinde yer aldığı aktarıldı. Ancak IPVM’nin araştırması ve The Washington Post tarafından haberin duyurulmasından sonra söz konusu dosyanın siteden kaldırıldığı aktarıldı. ABD merkezli olan IPVM video gözetimi yapıyor ve bu konu hakkında araştırma ve test sonuçları yayınlıyor.

huawei Uygur Türkleri

Özel haberden sonra rapor kaldırıldı

Söz konusu “Uygur alarmı” sisteminin firma tarafından satışta olup olmadığına dair bilgiye ulaşılamadı. Ancak bazı Çinli şirketler tarafından 3 gözetim sisteminin varlığına dair bilgiler duyurulmuştu. Habere konu olan sistemin bu 3 sistemden biri olup olmadığı da doğrulanamadı.

Söz konusu yazılıma dair şirket sözcüsü Glenn Schloss tarafından da onaylama geldi. Yapılan açıklamada çalışmanın sadece bir test olduğu ve gerçek dünya uygulanması olmadığı belirtildi. Firmanın bu tür sistemler için genel amaçlı üretim yapacağı, özel algoritmalar ile yazılımlar geliştirilmeyeceği aktarıldı.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
71 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bu haberin doğruluğuna nasıl inanacağız…ona bakılırsa iphone larda ortam dinlemesi yapiyor…surekli bi markanın ayakkabısinı veya bi haberi konuş telefonu eline aldiginda o marka ayakkabi ve haberler cikiyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Kafatasçı Çin yönetimi dünyanın en büyük virüsüdür.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bu durum burda eleştirilirse radyo ve televizyon kanallarına da düşer. TÜRK Milleti de bu duruma sessiz kalmaz. Kökü Ne olursa olsun TÜRK TÜRK’dür ister Kırgız ister Göktürk Ve Diğer TÜRK Irkları için bu bir Komunizm dir. Yıktığımız Çin seddini bi daha yıkarız Akıllı Olsunlar….

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Aynı asimilasyon Kürtlere uygulananınca da gerekli farkındalığı göstermediğiniz için kusura bakmayın gerçekçi olmazsınız

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

General mobile kullak o zaman benminki huawei

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Kimse kimseden üstün değildir ..ustunluk ancak takvadadir..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bunu ABD de yapıyor Facebook ve istigramdan gogleden anlatmak isteğim ABD kendi pisliği örtmek için böyle haber yapiyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

NAMIK KEMALL🙃

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Aynı asimilasyon kürtlere mi yapılmış? Olum bu kadar yalancılık olmaz yaw esas Türk sorunu var bu memlekette bıktık bu kürt milliyetçiliğinden

" Çinli şirketler Uygur Türklerini fişliyor iddiası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çinli şirketler Uygur Türklerini fişliyor iddiası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çinli şirketler Uygur Türklerini fişliyor iddiası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)