Okunma

Çinliler “Minority Report”u hayata geçiriyor


25 Ekim 2016 Salı 06:00
Çinliler “Minority Report”u hayata geçiriyor

Minority Report 2002 yılında vizyona girdiğinde büyük sansasyon yaratmıştı.

Baş rolünü Tom Cruise’ın oynadığı filmde, zihinsel yetenekleri çok gelişmiş bir grup kahinin düşüncelerini dijital veriye dönüştürmeyi başaran polis departmanı, şehirdeki büyük suçları önceden görerek önlem alması mümkün oluyordu.

Minority Report gerçek olabilir mi?

Çok büyük tartışmalar yaratan film o dönem çok imkansız bir bilimkurgu fantezisi gibi görünse de bugün gerçekleşme ihtimali büyük görünüyor.

Çin’in Elon Musk’ı olarak bilinen Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, Çin hükumetine suçları önceden tahmin edecek dijital bir yapının kurulması için baskıda bulunuyor.

Jack Ma’nın planında ise büyük veriyi kullanarak kimin hangi çakallığın peşinde olduğunu tespit etmek var. 

Benzer bir senaryo, büyük ilgi gören Person of Interest dizisinde de kullanılmıştı. Dizide deha bir yazılımcı, büyük veriyi kullanan bir yazılım geliştirmiş ve bazı büyük suçların önceden tahmin ederek önlem almaya çalışıyordu.

Jack Ma bu konuda çok ciddi ve hükumeti bu planı hayata geçirmek için ikna etmeye çalışıyor. Elbette, tüm Çin’i gözetleyecek olan bu dev gözü yaratacak ve kontrol edecek şirketi de onun şirketi olacak gibi görünüyor.

:: Çinliler, teknoloji dünyasının yeni hakimi olabilir mi?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Çinliler “Minority Report”u hayata geçiriyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bizim ülkede herkes bi çakallık peşinde zaten. gözetlemeye çalışırsan makina bozulur.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sıkıntı yok. Bizimkiler yapamaz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bu gidişle her devlet mecbur kalaçak bu teknolojiyi kullanmaya.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  çin de olur bu. onlar alışkın baskıya gözetlenmeye vs

" Çinliler “Minority Report”u hayata geçiriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çinliler “Minority Report”u hayata geçiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çinliler “Minority Report”u hayata geçiriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "