Okunma

Çinlilerden NATO’ya Facebook Tuzağı


13 Mart 2012 Salı 15:30
Çinlilerden NATO’ya Facebook Tuzağı

Sosyal medya, hayatımıza neşe kattığı kadar profesyonel yaşantıyı olumsuz etkileme potansiyeline de sahip. Hele ki bütün bir ülkenin güvenliğini tehlikeye atabilecek bir işte çalışıyorsanız.

ABD donanmasında Amiral olarak görev yapan ve aynı zamanda NATO’da üst düzey komutan olan James Stavridis, böyle bir sorunla karşı karşıya. Sıkı bir sosyal medya kullanıcısı olan Stavridis’in Facebook hesabının birebir kopyasının yapıldığı ve diğer üst düzey NATO yöneticileriyle irtibata geçmeye çalışıldığı için kullanıldığı öğrenildi.

  

Stavridis’in neredeyse bütün bilgilerini sosyal mühendislik ile ele geçirmeye çalışan dolandırıcıların Stavridis’in kaç tane arkadaşını bu yöntemle kandırmayı başardıkları bilinmiyor. Olayın arkasında kimin olduğu şimdilik resmi bir ağızdan açıklanmamış olsa da Observer’ın haberine göre bu planı yapanlar Çinli ajanlardan başkası değil.

Yaşanan durumla ilgili NATO personelinin bilgilendirildiği ve önlem almaları istendiği açıklanırken biz de bir kere daha sosyal ağların ne kadar ciddi bir silaha dönüşebileceğini görmüş olduk.

:: NATO’ya yapılan bu saldırı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Çinlilerden NATO’ya Facebook Tuzağı”

  1. REDFOKS dedi ki:

    Sağlam yöntem

" Çinlilerden NATO’ya Facebook Tuzağı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çinlilerden NATO’ya Facebook Tuzağı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çinlilerden NATO’ya Facebook Tuzağı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "