Okunma

Cinsel Hastalıklar Telefonla Tespit Edilecek


06 Şubat 2015 Cuma 12:22
Cinsel Hastalıklar Telefonla Tespit Edilecek

Tüm dünyanın korkarak baktığı ve halen gerçek anlamda bir tedavisinin bulunamadığı HIV hastalığı ve benzerleri çok yakında özel testlere gerek kalmadan tespit edilebilinecek. Şimdiye kadar hastalığın ilerlemesini engelleyen ilaçlar ile korkutmaya devam eden HIV ya da frengi gibi daha basit örnekler için yüzlerce dolar test parası ödenmeyecek.

Columbia Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir çalışma sayesinde, yakın zamanda akıllı telefon sahipleri bu testleri evlerinde yapabilecekler. Sadece 34 dolarlık bir arayüz ve akıllı telefon vasıtasıyla, on binlerce dolarlık test makinelerine de gerek kalmayacak.

15-02/06/hiv-test.jpg

Android ya da iPhone telefonlarda çalışan sistem parmağınızdan küçük bir damla kana ihtiyaç duyuyor. Telefona iliştireceğiniz makineye oturtulan ve kanı bünyesinde taşıyan arayüz elektriğe de ihtiyaç duymadan, manuel olarak bir tuşla çalışıyor. Enerji için telefonun ses girişine ufak bir bağlantı yapmak yeterli.

Ruanda’da test edilen ve şimdiye kadar oldukça başarılı sonuçlar veren proje sayesinde hastalık tespit süreçleri çok daha kolaylaşacak.

:: Böyle bir buluş neleri değiştirebilir?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Cinsel Hastalıklar Telefonla Tespit Edilecek”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Vay be teknoloji baya gelişiyor hadi hayırlısı

  2. SDN Okuru dedi ki:

    güzel bir buluş ama bizim toplumumuzda kimse kimsenin yanında kullanmak istemez.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Telefonun neresine… O.o

" Cinsel Hastalıklar Telefonla Tespit Edilecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cinsel Hastalıklar Telefonla Tespit Edilecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cinsel Hastalıklar Telefonla Tespit Edilecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "