Okunma

Partner sayısı erkeklerde daha mı fazla?


29 Temmuz 2018 Pazar 14:00
Partner sayısı erkeklerde daha mı fazla?

Partner sayısı, bulaşıcı hastalıkların tespitinde büyük bir öneme sahip. Yeni bir araştırmada, erkek ve kadınlar için cinsel partner sayısı araştırması yapıldı.

Cinsel partner sayısı ve cinsel eşitsizlik

Glasgow Üniversitesi araştırmacıları, Ulusal Cinsel Tutumlar ve Yaşam Tarzı Anketi (Natsal-3) ile cinsel partnerlerin sayılarına yönelik geniş çaplı bir araştırma yaptı. Ankete 15 binden fazla erkek ve kadının katılımı sağlandı. Cinsel partnerlerin sayısında erkek ve kadınlarda büyük bir eşitsizlik görüldü.

16-74 yaş aralığındaki Natsal-3 anketi katılımcılarında, erkeklerin yaşam boyu ortalama 14 cinsel partneri olurken, kadınlarda bu sayı sadece 7 oldu. Araştırmacılar, aradaki bu eşitsizliğin çok farklı nedenlerinin olabileceğini belirtiyor. Birinci neden olarak ankete göre, cinsel parter sayısı erkeklerde en fazla 110, kadınlarda ise 50 olarak bildirildi. Bazı erkeklerdeki sayıyı yüksek gösterme eğiliminin bu ortalamayı etkileyebileceği belirtiliyor.

Diğer bir neden ise kadın ve erkekler arasındaki cinsel tutum farklılığına odaklanıyor. Örneğin; bir gecelik ilişki yaşamayı yanlış bulmayan kadınların oranı yüzde 9 iken, erkeklerde bu oran yüzde 18 oldu. Evli birinin eşi dışında biriyle cinsel ilişki yaşamasını kadınların yüzde 65’i yanlış bulurken, erkeklerde bu oran 57’de kaldı.

Araştırmanın yazarlarında Mitchell, cinsel partner sayısının doğru raporlanmasının, cinsel yolla buluşan enfeksiyonların belirlenmesinde önemli bir role sahip olduğunu belirtiyor. Ayrıca bu araştırma ile HIV riskini belirlemenin yanı sıra, halkın cinsel tutumuna yönelik de belirleyici bir sonuç alınmasını sağladı.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Partner sayısı erkeklerde daha mı fazla?”

 1. Anonim dedi ki:

  teknoloji konuşmuyor muyduk, aman aman nereye geldik böyle bir anda

 2. Kerim dedi ki:

  La benim omrum boyunca 1 tane oldu. 3 yildan fazla oldu yalniz yasadigim. Arkadas bu arastirmayi yaparken bana da ugrasinlar. Oran biraz daha gercekci olur.

 3. Nilü dedi ki:

  Bu ne şimdi teknoloji ile ilgili bütün gelişmeler durdu galiba

 4. Serkan dedi ki:

  Erkek uzaydan mı getirip şey yapıyor? bir erkeğin 14 kadın partneri olmuşsa kadın da aynı sayıda erkek partnere sahip olmuş olmuyor mu?

  1. Anonim dedi ki:

   Abi senin nasıl matematiğin var ya

 5. Mehmet Aktan dedi ki:

  Dün akşam Migros’taydım. 30’lu yaşlarında genç bir çift geldi. Kadın rahibe gibi türbanlı ve üzerinde de her yeri kapalı bir elbise vardı. Yanındaki oğlanın neler aldığına baktım. Bir büyük şişe votka ve bir sürü enerji içeceği. İkisinin de parmağında yüzük yoktu. Alın size rahibe gibi giyinen bir Müslüman bir kadın.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Fantazilerini başka yerde paylaş

  2. Kerim dedi ki:

   Bu tur hayallerini kendine sakla cocuk. Oyle birsey gerceklesmez.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Biz 1 taneyi bulamıyoruz bence kadınlar daha çok partner değiştiriyor 15 yasındabaşlıyorlar sevgili yapmaya 3 aydabir değiştiriyorlar herkes için geçerli degil tabi ki

 7. Cleverman dedi ki:

  Partner sayısı erkeklerde daha fazla deniyor. Peki erkekler kimle yatıyor? Geçin bunları! Kadınların da erkeklerin ki kadar partneri var. “Yedi kocalı hürmüz ol ama ailemizin kızı gibi görün!” Manga

 8. mutlu dedi ki:

  biz bir tane ile devam ediyoruz :d

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  110 kişi ise birini bana versinler söyleyin

" Partner sayısı erkeklerde daha mı fazla? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Partner sayısı erkeklerde daha mı fazla? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Partner sayısı erkeklerde daha mı fazla? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "