Okunma

Cisco’dan Yeni Güvenlik Mimarisi


27 Aralık 2007 Perşembe 22:00
Cisco’dan Yeni Güvenlik Mimarisi
Toplam 6 yıl boyunca Self Defending Networks (Kendini koruyabilen ağlar) mimarisi ile birlikte, büyük çaplı kurumsal ağların güvenliğini sağlayan Cisco ürünleri dünyada en çok tercih edilen marka haline gelmiştir. Kendini koruyabilen ağların mimarisinin 6 yıl öncesine göre çok daha komplike ama daha sistemli çalışan kurumsal ağlara göre optimize edilerek daha güvenli bir ağ oluşması sağlanmış.

TrustSec isimli bu yeni mimari, en küçük detayına ve uygulamasına kadar otomatik algılayıp buna göre ayarlama yapılabiliyor. İşyerinizdeki departmanların ve kişilerin yetkilerinin de çok daha farklı bir şekilde, belki de Windows sunucularında bulunan ‘Active Directory’ şeklinde bir yapıyla kontrol edilebiliyor olması ve bunun ağ katmanı üzerinden yapılması oldukça güvenli ağlara adım atılmasını sağlıyor.

TrustSec Güzel de Sertifika Lazım!

Dolayısıyla başlıkta belirttiğimiz gibi güvenlik konusunda yeni bir çağ başlıyor. Ama bu işin güzel kısmı… Bir de bu yeni teknolojiyi kullanabilecek eğitimi almış olmanız da gerekiyor. Hemen olmasa da kısa süre içinde yaygınlaşacak olan TrustSec için muhtemelen Cisco‘nun ünlü sertifika programlarına bir düzine daha eklenecektir. Bu da tabii oldukça yüksek fiyatlar ödenerek geçilmesi gereken zorlu sınavlar demek. Şimdiden bu sınavlara girecek olanlara bol şans!

Yazan: Güren Gürsel
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Cisco’dan Yeni Güvenlik Mimarisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cisco’dan Yeni Güvenlik Mimarisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cisco’dan Yeni Güvenlik Mimarisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "