Okunma

Clinton, Facebook yüzünden mi yenildi?


10 Kasım 2016 Perşembe 05:30
Clinton, Facebook yüzünden mi yenildi?

ABD’de, beklenmedik bir oy artışı ile seçimi kazanarak yeni ABD başkanı olan Donald Trump, rakip aday Clinton’ın destekçilerini şoka soktu.

Clinton’ın kazanmasına kesin gözüyle bakan destekçiler şimdi, bu mağlubiyetin sorumlusu olarak Facebook’u ve Zuckerberg’ü gösteriyorlar.

Facebook’un, sorunlu haber gösterme algoritması nedeniyle farkında olmadan Trump’ın propaganda makinesine dönüştüğünü vurgulayan Clinton’cılar bu durumu Filtre Balonu teorisiyle açıklıyorlar.

Facebook insanları filtre balonu içine mi hapsetti?

Facebook haber akış algoritmasının insanları bir filtre balonu içinde yaşamaya mecbur bıraktığını ve bu yüzden Trump hakkındaki gerçeklerin insanlara ulaşmadığını savunan Clinton’cılar, şu sıralar Facebook’a ateş püskürüyorlar.

Filte Balonu kavramı, yazar Eli Pariser’ın 2011 yılında best seller olan kitabı “Filtre Balonu: İnternet sizden ne saklıyor?” içinde ortaya atılmıştı.

Söz konusu kavram, istediklerini filtreleyen mekanizmalar nedeniyle insanların artık kendi küçük dünyaları dışında olan biteni görmekten uzaklaşarak, seçtikleri filtrelerden oluşan küçük bir balonun içinde yaşamaya başlayacaklarını anlatıyor.

Filtre balonu kavramı, insanlara online mal satmak için icat edilen bu filtreler nedeniyle insanların dış dünyada olanlardan habersiz kalacağını, yabancı kültürlerle ve etkenlerle tanışmadan yaşayacakları bir hayata itileceğini savunuyor.

Facebook’ta seçim süreci boyunca yaşananların filtre balonu oluşturduğunu anlatan Clinton’cılar, yarışı bu yüzden kaybettiklerini düşünüyorlar.

Clinton’cılar, tarafların karşı tarafın argümanlarını duymak, görmek, okumak istemedikleri için Trump’ın yanlışlarını ve tehlikelerini anlatan paylaşımları, haberleri engellediklerini, bu konuda konuşan insanları listeden çıkardıklarını veya “bu kişiden daha fazla gönderim almak istemiyorum,” gibi seçeneklerle kendilerini dışa kapadıklarını vurguluyorlar.

Suçlamaların dozu arttığında Zuckerberg’in Facebook’ta yeni bir güncelleme yapması ise olası görülüyor. 

:: Sizce Trump’ın zaferinde Facebook’un da payı var mı?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Clinton, Facebook yüzünden mi yenildi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten Facebook çalışanları Clinton u destekliyordu.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Eski Türkiye bugünküne bin basar. Takiyyeci şarlatanlar sizi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Anlasilan bazilari eski turkiyeyi ozlemis. Su 6 tane sifirli komik para birimi ve gulunc ekonomiyi geri istiyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bahane aramasınlar. Trump amerikan halkını bundan sonra amerika savaşlara girmeyecek diye kandırdı. Eğer yalan dediyse zaten çok kötü.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Trump falan hikaye asıl bizimki başkan olsun asıl kabus o zaman başlıyacak

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook kullanmasalardı. Ben sildim rahatladım.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Trump bey diyeceksiniz!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yenildiğiniz işte hala neyin çenesi. Tıpkı bizim tipik chp liler gibisiniz. Kaybedince oylor çolondo bilmem ne

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Niye güncellesin. İnsanlar istemedikleri kaynakları dinlemek zorunda değil. Tabii tr de yaşıyorsa başka. Bütün kaynaklar aynı yerden.

" Clinton, Facebook yüzünden mi yenildi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Clinton, Facebook yüzünden mi yenildi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Clinton, Facebook yüzünden mi yenildi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "