Clubhouse’tan kayıtlar Çin’e gidiyor iddiasına açıklama


14 Şubat 2021 Pazar 09:23
ABONE OL
Clubhouse’tan kayıtlar Çin’e gidiyor iddiasına açıklama

Sosyal medya dünyasının yeni yıldızı Clubhouse’un birtakım güvenlik problemleri gündeme geldi. Platformdaki ses kayıtları Çin’e aktarılıyor iddiası, büyük yankı uyandırdı. Clubhouse güvenlik açığı için kısa sürede aksiyona geçeceğini duyurdu.

Clubhouse: 72 saat içinde güncelleme yayınlayacağız

Türkiye’de de gündem maddelerinden biri olan sesli mesajlaşma uygulaması Clubhouse’un güvenlik açığı hakkındaki açıklaması şaşırttı. Platform, Çin hükümetinin, Çin’deki kullanıcıların verilerine erişme riski olduğunu belirtti. Aynı zamanda Çin’de şu anda kullanıma kapalı olan uygulama, farklı yollardan indirilerek kullanılıyor.

Clubhouse güvenlik açığı için kısa sürede aksiyon alacağını da duyurdu. Popüler sosyal medya mecrası, güncellemenin 72 saat için yayınlanacağını açıkladı. Böylece platform, başka sunuculara veri aktarımını engelleyecek.

Çinli Agora şirketi, kullanıcı verilerini Çin hükümetine aktarabilir

Uygulamadaki güvenlik açığı, Stanford Üniversitesi’ne bağlı Internet Observatory’nin raporuyla ortaya çıktı. Bu rapor, Clubhouse’daki kullanıcı verilerinin Çin hükümeti tarafından ele geçirilebileceğini belirledi.

Clubhouse için uçtan uca şifreleme sistemini, Çinli Agora firması sağlıyor. Aynı zamanda Çinli şirketin kullanıcı verilerine erişebildiği de ortaya çıktı. Bu yüzden firmanın, Çin hükümetine verileri aktarılabileceği öne sürüldü.

Uygulamayı yasaklayan ilk ülke de Çin olmuştu

ABD ile arasında yaşanan ticari savaş ve koronavirüsün çıkış noktası olması nedeniyle gündemimizden düşmeyen Çin internet konusunda içine kapanık bir ülke. Çin’de Google servislerine veya Facebook gibi sosyal medya platformlarına erişmenize izin verilmiyor, Weibo gibi ülkeye ait platformlar kullanılıyor.

Şu anda sadece iPhone ve iPad’de çalışan ve davetiye ile katılım sağlanan Clubhouse uygulaması son günlerde dünya genelinde ve ülkemizde ciddi bir popülerlik kazandı. Uygulamayı yasaklayan ilk ülke ise Çin oldu.
yazarDeniz Keskin

1998 yılında doğan Deniz Keskin, medya alanına ilk adımını Aydın Doğan Lisesi’yle attı. İlk deneyimini Hürriyet Gazetesi’nde staj yaparak kazandı. Marmara Üniversitesi’nde eğitimine devam ediyor ve SDN bünyesinde çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
17 gün önce

Piyasadaki çoğu popüler uygulamaların bir şekilde istihbarat örgütleriyle ilişkisi vardır kesin. Asıl istihbarat örgütlerinden değil çevrenizde bulunan ve internetden bilgilerinize ulaşım sağlayabilen kötü niyetli kişilerden sakının. (Paylaştığımız resim ve videolarda evimizin içi yaşam şeklimiz maddi durumumuzu belli edecek detaylar vs… ) Yoksa cia nsa vs… ne yapsın bizi.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Çine gitsin sorun yok. Yarasa çorbası yapar içenler.

" Clubhouse’tan kayıtlar Çin’e gidiyor iddiasına açıklama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Clubhouse’tan kayıtlar Çin’e gidiyor iddiasına açıklama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Clubhouse’tan kayıtlar Çin’e gidiyor iddiasına açıklama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  2. 2 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  3. 3 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  4. 4 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  5. 5 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  6. 6 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  7. 7 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  8. 8 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  9. 9 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  10. 10 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği