Onlar konuşturuyor, dünya onları konuşuyor!


03 Şubat 2021 Çarşamba 14:16
ABONE OL
Onlar konuşturuyor, dünya onları konuşuyor!

Son günlerde kullanıcı patlaması yaşayan Clubhouse sesli sosyal medya uygulaması gündemden düşmüyor. İlk olarak geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Clubhouse, bir anda popüler olarak aktif kullanıcı sayısını 2 milyonun üzerine çıkarmayı başardı. Uygulamanın sahipleri ise biranda dünyanın gündemine geldi. Peki Clubhouseın kurucuları kim? İşte başarı basamaklarını adım adım tırmanan Paul Davison ve Rohan Seth’in hikayesi…

Yazılı ve görsel paylaşımları konsept edinen Facebook, İnstagram ve Twitter’ın aksine sadece sesli sohbete izin veren Clubhouse, ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Son aldığımız bilgilere göre kısa süre içerisinde ciddi şekilde yatırım alan bu sosyal medya uygulaması, değerini 1 milyar doların üzerine çıkararak bir ilki başardı.

Sadece davetiye ile girilebilen ve bir anda popüler olan bu sosyal medya platformunun kurucuları kimler diye doğal olarak araştırmaya başlıyoruz. İşte bu yazımızda Clubhouse uygulamasının kurucuları Paul Davison ve Rohan Seth’in hayatlarına yakında bir göz atacağız.

Paul Davison kimdir?

Başarılı bir girişimci olan Paul Davison, Stanford Üniversitesi’nde endüstri mühendisliği okudu. Davison üniversite hayatında da oldukça başarılı bir öğrenciydi. Kabul oranının %4 olduğu Stanford Üniversitesi’nde MBA yapan Davison, 2007 yılında MBA biter bitmez Boston merkezli Bain & Company şirketinde kıdemli yardımcı danışman olarak görev almaya başladı.

Google’da staj yaparak tecrübe kazandı

İş hayatında da oldukça girişimci bir insan olan Paul Davison, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google‘da operasyon bölümünde staj yaparak kendisini geliştirdi. Daha sonra Google’dan ayrılan Paul Davison, 2010 yılında Google tarafından satın alınan Metaweb Technologies‘de görev almaya başladı.

Clubhouse

Başarı basamaklarını adım adım çıkan Paul Davison, 2010 yılında San Francisco merkezli, yeni iş kurmak isteyenlere veya büyüme potansiyeli olan işletmelere yatırım sağlayan bir risk sermaye şirketinde iş hayatına devam etti. Burada 1 yıl geçiren Paul Davison, 2012 yılında konum tabanlı sosyal ağ oluşturma fikriyle Highlight‘ı kurdu. Bu uygulama çevrenizdeki insanları keşfetmenizi sağlayan sosyal medya uygulamasıydı. Paul Davison’un sosyal medya uygulamalarına olan ilgisinin buradan geldiğini söyleyebiliriz.

Highlight birçok şirketten ciddi miktarda yatırım aldı

Kurucusu ve CEO’su olduğu Highlight ile oldukça başarılı bir dönem geçiren Paul Davison, 4 yılın sonunda ilk büyük anlaşmasını yaparak adını tüm dünyaya duyurdu. Dünyanın en büyük pano temelli sosyal ağ uygulamalarından biri olan Pinterest 2016 yılının Temmuz ayında Highlight sosyal ağ uygulamasını satın aldı ve Paul Davison tüm bu gelişmelerin üzerine Pinterest’te çeşitli içerik üretimi ve özeliklerin geliştirilmesi gibi konularla ilgilenmek üzere işe başladı.

Clubhouse’u kurdu

clubhouse

Yaklaşık 2 yıllık bir Pinterest serüveninden sonra geçmişte ilgi duyduğu Kripto paralara yöneldi. Kripto para platformu Coinlist’te CEO olarak çalışmaya başladı. Kripto paralara yönelmesinin nedenini “İnternette yapımamış birçok şey var ve kripto paralar da bunlardan biridir” diye özetleyen Davison, 2020 yılında Rohan Seth ile birlikte Alpha Exploration’ı kurarak Clubhouse sosyal medya uygulamasının temellerini attı. Tüm bu gelişmelerin üzerine 2020 yılının Nisan ayında Clubhouse sesli sosyal medya uygulamasını piyasaya süren Paul Davison ve Rohan Seth, güzel bir başarı öyküsüyle birlikte herkese ilham veriyor.

Rohan Seth kimdir?

İki Clubhouse kurucusu da Stanford üniversitesinden çıktı. Stanford üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitiren Rohan Seth, 2004 yılında Xerox şirketinde staj yaptı. 2006 yılında Google şirketinin dikkatini çekti ve şirkete katıldı. Google’da 6 yıl boyunca yazılım mühendisliği yapan Rohan Seth, şirkette önemli bir pozisyona sahipti.

clubhouse

“Bilgisayar ve yazılım hayatımın en büyük değerleridir” diyen Rohan Seth, Android işletim sistemi, Google Maps gibi uygulamaların geliştirilmesinde ciddi şekilde pay sahibi oldu. Aynı zamanda Google içerisinde de birçok girişime imza atan Rohan Seth, özellikle Android işletim sisteminin geliştirilmesinde ciddi pay sahibi oldu.

Google Kurucular Ödülü’ne layık görüldü

clubhouse

Yazılım konusunda oldukça başarılı olan Rohan Seth, Google’ın tam ihtiyacı olan bir kişiydi. Bilindiği üzere Android işletim sisteminin ilk sürümünde kullanılan Konum Platformu’nun geliştirilmesinin başında yer aldı. Ayrıca Google’ın Kullanıcı Konumu platformunun kurucu ortağı ve teknoloji lideri olan Seth, her gün kullanıcılardan milyarlarca konum raporu alarak bugün kullandığımız Google Maps’ın altyapısının oluşturulmasında büyük rol oynadı. Rohan Seth, bu çabalarının karşılığı olarak da Google Kurucuları Ödülü’nü aldı. Ödül töreninde bir açıklama yapan Seth, “Google’ın cihaz ağını dünyanın en gelişmiş hücre / Wi-Fi tabanlı konum teknolojisini oluşturmak için kullandık ve SDK’yı hem iOS hem de Android’de bugün konuma dayalı binlerce uygulamayı etkinleştirecek şekilde tasarladık” demişti. 

2012 yılında Google ile yollarını ayırdı 

clubhouse

Rohan Seth’in Google ile yolunu ayırması herhangi bir başarısızlıktan dolayı olmadı. Artık şirket içerisindeki misyonunu tamamladığını düşünen Rohan Seth, 2012 yılında Google’dan ayrılarak 2014’te müşterileri için sosyal medya uygulamaları geliştiren ilk girişimi Memry Labs‘ı kurdu. Bu süreç içerisinde birçok sosyal uygulama geliştiren Memry Labs’ın envanterinde ‘Phone-a-Friend, #hashtag, KIT Bot ve Goofer’ bulunuyordu. Şirketin geliştirildiği uygulamaları oldukça fazla beğenildi ve Apple tarafından en iyi uygulamalar arasında gösterildi.

Oldukça başarılı olan Memry Labs, büyük şirketlerin dikkatini çekti ve Opendoor tarafından satın alındı. Şirketinin satın alınmasının ardından Rohan Seth, iki yıl boyunca satılan eski şirketine destek vermeye devam etti.

Kızının hastalığı nedeniyle Lydian Accelerator’ı kurdu

clubhouse

Bu süreç içerisinde baba olan Rohan Seth, kızı Lydia’nın beyin fonksiyonlarını kontrol eden KCNQ2 adlı kritik bir gende kendiliğinden bir mutasyon oluşması nedeniyle ciddi bir şekilde sakat kalacağını öğrendi. Hiçbir şekilde yürüyemeyecek, konuşamayacak olan kızı Lydia ve aynı hastalıktan müzdarip olan diğer bebekler için Lydia Accelerator‘ı kuran Seth, hastalığın genetik tedavisi için kar amacı gütmeyen bir araştırma hızlandırıcısı başlattıklarını belirtti. Bu sayede hastalığın uzun dönemli etkisine son verilecek ve hastaların daha kaliteli bir yaşam sürmesi sağlanacak.

Paul Davison ile Clubhouse’ı kurdu

clubhouse

Yaklaşık 1 yıldır kızının hastalığı üzerinde çalışan ve Lydia Accelerator ile ilgilenen Rohan Seth, 2020 yılında Paul Davison ile birlikte önce Alpha Exploration’ı kurdu. Daha sonra bugün neredeyse en popüler sosyal medya uygulaması konumuna gelen Clubhouse‘ı Davison ile kurarak ciddi bir başarı öyküsüne imza attı.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Onlar konuşturuyor, dünya onları konuşuyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Onlar konuşturuyor, dünya onları konuşuyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Onlar konuşturuyor, dünya onları konuşuyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  2. 2 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  3. 3 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  4. 4 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  5. 5 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  6. 6 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  7. 7 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  8. 8 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  9. 9 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  10. 10 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği