Coca-Cola sosyal medya reklamlarını durduruyor


27 Haziran 2020 Cumartesi 12:20
Coca-Cola sosyal medya reklamlarını durduruyor

Coca-Cola da boykota katılıyor. Global reklamcılıkta büyük bir güç olarak görülen Coca-Cola sosyal medya platformlarının (Instagram ve Facebook) ırkçı içerikle nasıl başa çıkmadıklarını hesaba katarak sosyal medyadaki reklamları en az 30 gün boyunca askıya alacağını açıkladı.

Coca-Cola sosyal medya reklamları adına yeni kararını veriyor

The Coca-Cola Company başkanı ve CEO’su James Quincey, “Dünyada ırkçılığa yer yok ve sosyal medyada da ırkçılığa yer olmamalı” diyor. Diğer büyük markaların da The North Face ve Patagonia gibi popüler markalardan, başlayan reklam vermeme boykotları, sosyal medya şirketlerinin “daha fazla hesap verebilirlik ve şeffaflık” sağlamaları gerektiği için yapılıyor.

Şirket, ücretli tüm dijital reklamlarını 1 Temmuz’dan itibaren en az 30 gün boyunca duraklatıyor. Coca-Cola,” reklamcılık politikalarımızı yeniden değerlendirmek için” bu kararı aldık diyor. Şirket aynı zamanda ABD protestolarına katıldığı için değil ırkçılığın karşısında durduğu için bu hamleyi yaptığını belirtiyor.

Coca-Cola-sosyal-medya-reklamlari-01

Irkçılık karşıtı bir dernek olan The National Association for the Advancement of Colored People (NAACP) yani Renkli İnsanların Gelişimi Ulusal Birliği olarak da bilenen koalisyon, şirketleri #StopHateForProfit etiketini kullanarak Facebook’ta reklam yayınlamayı durdurmaya çağırmıştı. Bu çağrıya kısa süre içinde dönen dev şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Boykot hareketi, platformlarda nefret, ırkçılık veya şiddeti kışkırtan gruplara yönelik yaptırım ve düzenlemelerin yapılması adına gerçekleştiriliyor. Dünyaca ünlü birçok markayı içinde barındıran Unilever, “kutuplaşmış seçim dönemi” nedeniyle 2020 yılı sonuna kadar ABD’de Facebook, Twitter ve Instagram’da reklam yayınlamayı durduracağını açıklamıştı

Facebook, yaşanan bu boykot sonrası yaptığı açıklamada özellikle reklamlar tarafında “daha geniş bir nefret içeriği kategorisi” düzenlemesine gideceğini söylemişti.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
10 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
TeknolojiDostu
TeknolojiDostu
6 ay önce

Biraz tatlandırıcı, birazda uyuşturucu, birazda böcek kani ve benzeri maddeleri bulundurduğundan uyuşturucunun kategori ismi giriyordur umarım tüm ülkemizde de cococola yasaklanmıştır

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce
Yanıtla  TeknolojiDostu

Birader sen icme yaramiyor sana

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Seni nerede görsem engellerim colo cola

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Hayatınız yasak be

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

At gözlüklü yorumların dışında, yapılan hareket gayet güzel. Sosyal medyada dolaşan yalan yanlış paylaşımlar yukarıdaki cahil insanlarda olduğu gibi herkesi olumsuz etkiliyor. Irkçılıkta bunlardan biri. Daha fazla tepki olur umarım.

Pessimist
Pessimist
6 ay önce

Ulan coco colanın reklama mı ihtiyacı var. Rafta dursun, kola içmek isteyen direkt alır zaten. Kolayla özdeşleşmiş bir marka. İçmem…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Tabiki de bu reklamı görmek istemem ırkçılığın alasını colanın vatanı yapıyor bizim paramızla Filistini işgal ediyor birde kendilerini ırkçılığın karşosıdaymış gibi lanse ediyorlar çok kurnazca kelime oyunları yapıyor lar ne olursa olsun Coca Cola ya HAYIR

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Senin paranla işgal ediyorsa sen git gazoz iç ama Coca colada çalısan binlerce Müslüman veya Türk var hepsi ev geçindiriyor maaş alıyor sigortaları yatıyor. Baytamlarda prim Kumanya alıyor daha yazayım mı bu meseleyi Cola ile çözemezsin Müslüman alemi birlik değil koçum

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

coca cola her zaman bir numaradır. boş yapmayın gidin ötede ölün komik ergen tayfa….

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Yorumları okuyordum. Coca-Cola’mdan bir yudum aldım ve yorumları okumaya devam ettim. Yok Filistin yazmış, yok bilmemne. Bu tayfanın hiç bir zaman sigara ve uyuşturucu gibi gerçek zararlılara laf ettiğini göremezsiniz. Yazık kafanıza. Saygılar.

" Coca-Cola sosyal medya reklamlarını durduruyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Coca-Cola sosyal medya reklamlarını durduruyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Coca-Cola sosyal medya reklamlarını durduruyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)