Çocuk Fotoğrafları Çekme Teknikleri


02 Mayıs 2010 Pazar 18:04
Çocuk Fotoğrafları Çekme Teknikleri

Hepimiz bir zamanlar çocuktuk. Muhtemelen hepimizin de çocukken yaptığı taşkınlıklar ile ilgili bir ya da birden fazla anısı vardır. Çocuk olmak birçok zaman keyifli olsa da iş bir çocuğa bir şeyler yaptırmaya geldiğinde hepimiz zor anlar yaşarız.

Çocukların fotoğraflarını çekmek de zor anlar yaşamanıza sebep olur. Öncelikle, yetişkinler ile çocukların fotoğraflarını çekmek arasındaki farkları konuşalım. Bir yetişkinin fotoğrafını çekmenin, küçük bir çocuğun fotoğrafını çekmekten farkı sizce ne ya da neler olabilir?


Çocukların fotoğraflarını çekerken neşeli, sinirli, yaramaz, ya da ağırbaşlı gibi onlara özgü olan
yüz ifadelerinden yararlanmayı unutmayın

Bir yetişkine rahatlıkla modellik yaptırabilirsiniz. Işığın nereden iyi geldiğini, hangi kompozisyonu oluşturmak istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Yetişkin birey, güzel bir sonuç için neler yapılması gerektiğini kolayca kavrayacaktır. Çocuklarda ise durum farklı. Bir çocuğa nasıl durması gerektiğini söyleseniz bile, muhtemelen o çocuk o şekilde durmayacaktır.

Bu da sizin vizör arkasında zor anlar yaşamanızı sağlayabilir. Yetişkin ile çocuk fotoğrafı çekmek arasındaki tek fark bu değil. Yetişkin model kullandığınız fotoğraflarınızda kompozisyon için çok geniş bir yelpaze vardır. Deneyimin vermiş olduğu surat ifadelerini yetişkinler çok rahat size yansıtabilir. Ayrıca çok neşeli bir kompozisyon yapmak istiyorsanız yetişkinlerden çok, çocukları fotoğrafa dahil etmeniz gerekiyor.

Güvenlerini Kazanın

Büyük insanlar, geniş açılarda da konuyu tamamlayıcı faktör olabilirler, çocuklar ise fiziken daha küçük boyutlarda olduklarından çok geniş açılarda fotoğrafın içinde kaybolurlar. Peki çocukların fotoğrafını çekerken nelere dikkat etmeliyiz? İsterseniz bunu adım adım anlatalım.

Çocuk fotoğrafı çekerken aklınızda bulunması gereken en önemli şey, mevzu bahis çocuğun güvenini kazanmaktır. Bu, adeta altın bir kuraldır. Çekmek istediğiniz fotoğrafa uygun bir konumda bulunması halinde ona bir çikolata vadedebilirsiniz. Küçük yeğeniniz, kardeşiniz, hiç fark etmez, sizin güveninizi kazanırsa ortaya güzel fotoğaflar çıkmasını sağlayabilir.


Mahalle aralarında top, misket, saklambaç gibi oyunları oynayan çocuklar,
grup halinde objektiflere oldukça iyi fotoğraflar verir

Eğer çocuğun annesi de bu çekimlerde yakınlarda bulunuyorsa, annesini yanınıza alarak, çocuğun güvenini annesi üzerinden kazanabilirsiniz. Bu, çoğu zaman işe yarayan bir yöntemdir. Sonuç olarak her ebeveyn, gelecekteki yıllarda bakıp anılarını tazeleyebileceği, çocuğunun şık bir fotoğrafına sahip olmak ister.

Güven kazanma meselesinde sakın aceleci olmayın. Çocuğa yeterli miktarda zaman tanıyın. Fotoğraf çekme işleminden önce onunla bol bol konuşun. Onun hayal dünyasında bir yolculuk bile yapmayı göze almanız gerekebilir. Eğer karşınızdaki çocuk şımarık ya da taşkın değil de ağırbaşlı bir çocuksa, başlarda utangaç davranabilir. Bunun önüne geçmek için güvenlerini kazanmak daha da bir önemli hale gelir.

Hiçbir Şey Zorla Değil

Modellik yapacak çocuğa, bu işi zorla yaptırmadığınızı belli edin. Diğer bir deyişle çocukla çocuk olun. Fotoğrafa dahil edeceğiniz objeler, genel olarak çocukların hayal dünyasıyla örtüşmeli. Yemyeşil çimlerin üzerinde puf çiçeğine üfleyen ya da sahil kenarında masmavi bir denizin ufkuna bakan bir çocuk, konsept olarak her zaman ilgi çekicidir.


Türkiye içerisinde belli başlı mekanlardaki çocuklar, fotoğraf çektirmeye alışıktır.
Ankara Kalesi, İstanbul Balat buralara örnek verilebilir

Fotoğraf çekme işlemi esnasında çocuk için görünmez olmaya çalışın. Zira ona yeterli alan bırakmadığınız takdirde kendisini baskı altında hissedecektir. Ona yeterli alan bırakın. Oynaması için bir oyuncak verebilirsiniz. Bu size zaman kazandırır.

Çocuklar sizden yaşça küçük oldukları için ve dünyaya yeni yeni alıştıkları için, meraklı gözlere sahiplerdir. Meraklı gözlerin avantajından yararlanın. Çocukların bakışları her zaman delici ve etkileyicidir. Bu bakışlar, dünyayı daha iyi anlamaları için bu haldedirler ve size iyi malzeme verirler. Genellikle birçok çocuğun yaptığı parmak ısırma hareketi de fotoğrafik açıdan her zaman ilgi çekmiştir.

Konsept Önemli

Eğer bir çocuk konseri, töreni (23 Nisan gibi), etkinliği içerisindeyseniz birden fazla çocuğu aynı karede fotoğraflamanız hoş karelerin meydana çıkmasına sebep olabilir. Yüksek enstantane (1/800, 1/1000 gibi) değerleri kullanarak çocukların hareketlerini dondurun. Yüksek enstantanenin yanında düşük diyafram değerleri de (F/2.8, F/3.5 gibi) çocuk veya çocukların arkasında kalan alanın bulanık çıkmasını sağlar. Bu da fotoğrafın etkileyiciliğini artırır.


Siyah beyaz fotoğrafçılık, çocuklarda çok işe yarar. Özellikle kenar mahalledeki çocukların
fotoğraflarını siyah beyaz çekmenizi tavsiye ederiz

Oyun oynayan çocuklar her zaman ilgi çekmiştir. Futbol oynayan, üstü başı toz toprak içinde kalmış, yaşıtlarıyla bir mücadele içerisinde bulunan çocukların fotoğrafları çok güçlü anlatımlara sahiptir. Dolayısıyla mahalle aralarında futbol oynayan çocukların fotoğrafları da her zaman başarılı olarak lanse edilmektedir.

Bu tür fotoğraflarda kamera açınızı iyi bir şekilde konumlandırmalısınız. Yaratıcılığınıza odaklanın; toplu bir halde çekilen çocuk fotoğraflarında (futbol oynayan çocuklar gibi), onların seviyesinden fotoğraf çekmeyi tercih edin. Bu, olaylara onların dünyasından baktığınızı gösterir.

Flaşa Gerek Yok

Tek bir çocuğun portresini fotoğraflayacaksanız, dizlerinizin üzerine çöküp çocuğun göz hizasından fotoğrafını çekmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede kendisini farklı hissetmeyecek, ve bakışlarıyla sizin elinize daha iyi fotoğraf geçmesini sağlayacaktır. Genellikle yüksek enstantaneleri tercih etmeniz gerektiğini biraz yukarıda belirtmiştik. Bu tercih, sadece etkinlik fotoğraflarında değil, portre fotoğraflarında da önemli.

Yerinde duramayan, hareketli bir çocuğun fotoğrafını çekiyorsanız, tam da istediğiniz pozu vermesi 3-4 saniye kadar kısa bir süreye tekabül edebilir. Dolayısıyla ardı ardına ve yüksek enstantanelerde fotoğraf çekerseniz, bu 3-4 saniyelik tam istediğiniz pozu kaçırmış olmazsınız.


Çocukların esprili dünyasını fotoğraflayabilmek önemlidir.
Bunun için çocukla çocuk olmanız gerekebilir

Son olarak, çocukların fotoğraflarını çekerken flaş patlatmamanızı öneriyoruz. Flaş, hem çocukların doğallığını bozacaktır, hem de küçük yaştaki gözlerine gereksiz bir ışık bombası etkisi yaratacaktır. Ayrıca flaşın fotoğraflara kazandırdığı keskinlik ve sert dokuya, çocuk fotoğraflarında gerek yok. Işığı difüz edecek bir ekipmanınız (ışık difüzörü, yansıtıcı gibi) flaşı kullanmanıza hiç gerek olmayacak.

:: Daha önce hiç, bir çocuğun fotoğrafını çektiniz mi?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Çocuk Fotoğrafları Çekme Teknikleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çocuk Fotoğrafları Çekme Teknikleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çocuk Fotoğrafları Çekme Teknikleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  2. 2 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  3. 3 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  4. 4 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  5. 5 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  6. 6 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  7. 7 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  8. 8 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  9. 9 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  10. 10 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?