Okunma

Programlama Artık Çocuk Oyuncağı: Scratch


25 Ocak 2016 Pazartesi 17:15
Programlama Artık Çocuk Oyuncağı: Scratch

Günümüzde bir çok velinin aklında aynı soru var: Çocuğuma bilgisayar programlamayı nasıl öğretebilirim?

Bu konunun son yıllarda revaçta olmasının nedeni ise, yazılımcılık mesleğinin gittikçe popüler hale gelmesi. İyi bir gelecek hayali ve tabi ki yazılım mühendislerinin aldığı maaşların cazibesi de velilerin programlama dillerine olan merakını arttırmış durumda. 

Bütün bunların yanı sıra henüz çocukken öğretilecek bir programlama dili ve algoritma becerisi, ileride; matematiksel zekası kuvvetli, çözüm odaklı, analitik düşünebilen nesiller yetişmesine olanak sağlayacaktır.

Öncelik çocuklarda

Bütün bu sebeplerden ötürü çocuklara programlama eğitimi vermek artık kaçınılmaz oluyor. Peki Çocuğa öğretilecek ilk programlama dili ne olmalıdır?

Bu soru eskiden önemli bir tartışma konusuydu. Çocuklar için Basic, Pascal, Fortran ya da C dili gerek görsellik açısından, gerekse kodlama zorluğu nedeniyle pek uygun değildir. Visual Basic, Delphi ya da Visual C++ gibi görsel programlama dilleri ise çocuklar için ilk seçim olamayacak kadar karışık. Günümüzde artık bu soruya cevap verebilecek bir programlama dili mevcut: Scratch!

Scratch Nedir, Nasıl Bir Dildir?

İngilizce bir kelime olarak anlamı, kedi tırmığı demektir. Programlama terimi olarak ise kısaca, dünyaca ünlü Amerikan üniversitesi MIT tarafından geliştirilmiş ve 8 ila 16 yaş aralığındaki çocukların programlama kabiliyetlerini artırmaya yönelik görsel bir programlama aracıdır.

Hayal et, Programla ve Paylaş” sloganıyla hayata geçirilen Scratch’de klasik programlama dillerindeki gibi uzun ve karışık sözdizimi (syntax) yerine her biri birer puzzle parçasını andıran belli başlı kalıplar mevcuttur. Bu kalıpları bir araya getirilerek ve içerikleri değiştirilerek program şablonları oluşturulur.

16-01/25/scratch-ornek.png

Yukarıda Scratch ile yazılmış ufak bir program görülmektedir. Puzzle parçalarını kenardaki araçtan seçerek programınıza yerleştirir ve değiştirilmesi gereken yerlere klavyeden yeni değerler girerseniz. Kalıpları İngilizce kullanabileceğiniz gibi Türkçe de kullanabilirsiniz.

Scracth Nasıl Öğrenilir?

Scratch Programlama dilini öğrenmek için en önemli kaynaklar video derslerdir. Youtube, Vimeo gibi video sitelerinde Türkçe Stratch Derslerine ait videoları izleyebilirsiniz. Bunun yanında piyasada bulunan Scracth kitaplarından satın alabilir, ya da online kitaplar indirebilir, okuyabilirsiniz.

Scratch ile programlamaya başlamak için bilgisayarınıza herhangi bir program indirmeniz ya da yüklemeniz zorunlu değil.

Yazımınızın sonunda verdiğimiz linkten Scratch editörüne ulaşabilir ve online olarak programlamaya başlayabilirsiniz. Çevrimdışı çalışmak isterseniz Scratch Kurulum dosyasını indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Scratch programlama dilinin resmi sitesine buradan, online editör bölümüne ise buradan ulaşabilirsiniz.

:: Sizce Scracth çocuklar için ciddi anlamda faydalı olabilir mi?
yazarFatih Bayır

Elektronik ve teknolojiyi yaşam biçimiyle harmanlayan Fatih, bundan sonra öğretici makaleleriyle ShiftDelete.Net'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Programlama Artık Çocuk Oyuncağı: Scratch”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  SAĞOL

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba Mersinde de böyle bir eğitim veren var mı acaba? Scratch eğitimi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ver eline raspberry pi gerisine karışma

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Asla

 5. SDN Okuru dedi ki:

  güzel olmuş artık programlama dili bizim ülkeler de de olsun ve kolaylaşsın….

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Yasim 26 ben böyle matrak bisi gö***** buldum su an

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Paylasmayin böyle seyler. Iki birsey yapan kendini yazilimci zannediyor! Piyasa cöplüge döndü!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel bi haber teşekkürler SDN

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel,ben 13'üm bu yaşta,o kadar oyun yaptım.Tek eksisi,uygulamanızı Steam,Google Play Store,APP Store gibi platformlarda paylaşamamanız.Ama MIT,aynı mantıkla ve daha fazla kod parçasıyla Stencyl'ı geliştirmiş,azıcık daha karmaşık fakat her platforma uygulama ***** yercihim Stencyl.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Ben 6. Sinifta bilisim dersinde bundan cizgi film yapmayi ogreniyodum

" Programlama Artık Çocuk Oyuncağı: Scratch konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Programlama Artık Çocuk Oyuncağı: Scratch ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Programlama Artık Çocuk Oyuncağı: Scratch ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "