Okunma

Çocukların Gözü Hangi Oyunlarda?


22 Eylül 2008 Pazartesi 08:49
Çocukların Gözü Hangi Oyunlarda?

Pew Internet & American Life Project tarafından yapılan araştırma, çocukların %97 oranında sık sık video oyunları oynadığını gösteriyor. 12 ila 17 yaş aralığındaki 1.102 çocuk arasında yapılan araştırmanın cinslere göre dağılımında kızlar %94 oranla oyun oynarken, erkekler %99 ile önde yer alıyor. Araştırmaya katılanların %80’i 5 ya da daha fazla oyunu sürekli oynadıklarını söylerken, çocuklar arasında en popüler oyunlar ise Guitar Hero, Halo 3, Madden NFL, soliter ve Dance Dance Revolution şeklinde sıralanıyor.

Anne Babalar Gerekli Özeni Göstermiyor

Ebeveynlerin bu oyunlara ne kadar dikkat ettikleri ise ayrı bir konu. %75 oranında anne babaların “her zaman” ya da “bazen” çocuklarının oynadıkları oyunların yaş aralığı notlarını kontrol etmelerine rağmen, çocukların önemli bir kısmı en sevdikleri oyunlardan birinin “Mature”(Yetişkin) veya “Adult Only”(Sadece Yetişkin) olduğunu itiraf ediyor. Erkek çocukları %50 oranında uyuşturucu, seks, şiddet ve diğer yetişkin içeriklerin olduğu oyunları oynarken, kız çocuklarında bu oyunlardan hoşlanma oranı %14 olarak görünüyor.

:: Bu araştırma bizde yapılsa sonuç değişir miydi?

Yazan: Erhan Kahraman
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Çocukların Gözü Hangi Oyunlarda?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    kesinlikle değişirdi. ama malesefi biz toplum olarak har şeye dakik insanlar değiliz

" Çocukların Gözü Hangi Oyunlarda? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çocukların Gözü Hangi Oyunlarda? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çocukların Gözü Hangi Oyunlarda? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "