Okunma

Çocuklara İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ücretsiz bilim eğitimi


03 Mart 2018 Cumartesi 13:00
Çocuklara İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ücretsiz bilim eğitimi

İlkokul ve ortaokulda okuyan tüm öğrencilere güzel bir haberimiz var. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Santralİstanbul kampüsünde, tüm devlet okulu öğrencileri için bilim eğitim programları sunuluyor. Bilim ve Çocuk adındaki bu programlar, L’Oréal Türkiye’nin desteğiyle yürütüldüğü için okullardan ücret alınmıyor. Eğitimlere katılmak için öğretmenlerin ve okul yönetimlerinin  tek yapması gereken www.cocukistanbul.org  adresini ziyaret ederek başvuruda bulunmak.

Çocuklara  İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ücretsiz bilim eğitimi

Bilim ve bilim insanı algısını oluşturan program

İnternet ve teknolojik gelişmeler dünyamızı büyük bir süratle değiştiriyor. Üretimden tüketime hayatın her alanında kurallar yeniden yazılıyor. Bilgisayarlar insanların yaptığı pek çok işi yapabildiği için, insan emeğine giderek daha az ihtiyaç duyuluyor. Batı ülkeleri, çocuklarını bu doğrultuda eğitecek programlar yaratarak STEM eğitimine ağırlık veriyorlar.

Çocuklara  İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ücretsiz bilim eğitimi

STEM İngilizce “Science, Technology, Engineering and Maths” sözcüklerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma. Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik eğitimleri alan gençler “maker” olmaya, yani icat çıkarmaya yönlendiriliyor. Ne yazık ki ülkemizde STEM eğitimi açısından gidecek çok yolumuz var. İşte Bilim ve Çocuk eğitimleri  tam da bu ihtiyaca cevap veriyor. Informel Eğitim ve çocukistanbul tarafından hazırlanan programlarla çocukların bilimle erken yaşta tanışması hedefleniyor.

Program kapsamında; 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine, yaş gruplarına göre düzenlenmiş iki farklı interaktif eğitim veriliyor. Öncelikle,” bilim insanı erkektir, sadece laboratuvarda çalışır” gibi standartlaşmış, kalıplara bağlı algının kırılması amaçlanıyor. Öğrencilerin zihnindeki “Bilim ve Bilim İnsanı” kavramının yeniden şekillendirilmesi ve zenginleştirilmesine yönelik çalışmalar yapılıyor.

Gizemli Kutular ve Kim Bilim İnsanıdır?

Programa katılan 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri; bilimi ve bilimsel düşünce yöntemlerini “Gizemli Kutular” eğitimiyle keşfediyor. 4. sınıf öğrencileriyse “Kim Bilim İnsanıdır?“ eğitimine katılıyorlar. Her iki programda da çocuklar “bilimsel düşünce yöntemlerini“ deneyimleyerek öğreniyorlar. Böylece, cinsiyet, yaş, dil, din, ırk ayrımı olmaksızın herkesin bilim insanı olabileceğini ve bilimin hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunu kavrıyorlar.

Şimdiden 4 bin öğrenci kayıt oldu

İnformel Eğitim-çocukistanbul tarafından ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralİstanbul Kampüsü içinde yer alan Enerji Müzesi’nin etkileyici atmosferinde gerçekleştirilen bilim eğitimlerini rakamlarla değerlendirmek gerekirse;

  • Ocak 2018 itibariyle eğitimlere 4000’den fazla öğrenci kayıt yaptırdı.
  • Katılan öğrencilerin kız-erkek oranı yüzde 50 oldu.
  • Öğrencilerin yüzde 97’si, aldıkları eğitim sayesinde bilim ile ilgili yeni şeyler öğrendiklerini belirtti.
  • Öğrencilerin yüzde 88’i bilim ve bilim insanlarına bakış açılarının olumlu yönde değiştiğini dile getirdi.
  • Eğitime katılan öğretmenlerin yüzde 100’ü bu eğitimin öğrencilerin bilime olan istek ve heyecanlarını arttırdığını düşündüğünü belirtti.

Destek sözü

Bu hafta, Bilgi Üniversitesi’ndeki bir toplantıda, çocukistanbul programını yerinde izleme fırsatım oldu. Çocukların yaptıkları resimleri gördüm, eğitmenlerle konuştum. L’Oréal Türkiye Ülke Genel Müdürü Claude Rumpler, eğitimlere katılan öğrenci sayısını ve eğitim kapsamını her eğitim-öğretim yılında daha da artırarak sürdürecekleri bilgisini paylaştı.

bilim

İnformel Eğitim- çocukistanbul ne yapıyor?

İnformel Eğitim – çocukistanbul, çocuklara akranlarıyla eşit ve paylaşımcı bir ortamda eğlenerek öğrenecekleri, birey olarak kendilerini tanıyacakları, beceri ve kavrayışlarını geliştirip zenginleştirecekleri nitelikli ve kalıcı ortamlar ve fırsatlar oluşturmayı hedefliyor. Çocuklara ve gençlere “Enerji”, “Bilim”, ”Kent”, “Çevre ve Sürdürülebilirlik” temalı eğitim programları sunuyor. Ayrıca,  yetişkin ve öğretmenlere dönük program ve etkinlikler de düzenliyor. Bu alanlarda, uluslararası iş birlikleri ve proje ortaklıkları gerçekleştiriyor.

Başvurular için

Ayrıntılı bilgi için:

www.cocukistanbul.org
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Çocuklara İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ücretsiz bilim eğitimi”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    İyi günler ben Şirvan
    Oğlum için kayıt yapamıyorum yardımcı olur musunuz

" Çocuklara İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ücretsiz bilim eğitimi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çocuklara İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ücretsiz bilim eğitimi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çocuklara İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ücretsiz bilim eğitimi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "