Okunma

Çocukların ekran bağımlılığı abartılıyor mu?


05 Ocak 2019 Cumartesi 16:00
Çocukların ekran bağımlılığı abartılıyor mu?

Yakın bir zamanda çocukların günde iki saatten fazla ekran karşısında kalmasının onların gelişimini olumsuz etkileyeceğine dair bir araştırma sonucu paylaşıldı. Royal College’in araştırması ise çocukların ekran süresi hakkında farklı bir yaklaşım sergiliyor.

Çocukların ekran süresi kısıtlanmalı mı?

İngiltere’deki Royal College of Paediatrics and Child Health kurumunda görev yapan uzman doktorlar yaptıkları araştırma sonucunda ekran etkisinin abartıldığını ifade etti. Çocukların ekran süresini kısıtlamayı öneren doktorların bu durumu “elle tutulur” delillerle desteklemediklerini dile getiren Royal Collage doktorları, ekran karşısında geçirilen zamanın içerikle ilişkili olduğunun altını çizdi.

çocukların ekran süresi

Yine de yatmadan önceki en az bir saatlik dilimde ekran önünde vakit geçirilmemesinin kaliteli bir uyku açısından önemli olduğu açıklandı.

Araştırmacılardan Dr. Max Davie konuyla ilgili “Aileniz ve çocuklarınızla birlikte mutlu bir hayat sürüyorsanız, çocukların ekran karşısında geçirdiği süre konusunda endişelenmeyi bırakın.” dedi.

Araştırmacı doktorlar, eğer aile içinde bazı zorluklar ve problemler mevcutsa bunun sebeplerinden birinin de ekran karşısında geçirilen zaman olabileceğinin akıldan çıkarılmaması gerektiğini de dile getirmeyi ihmal etmediler.

Sosyalleşme, uyku düzeni ve siber zorbalığın ekran karşısında fazla vakit geçiren çocuklar için bir risk olabileceği belirtildi.

çocukların ekran süresi

Yapılan araştırmada, ailelerin ekran önünde geçen zamanı değerlendirmek için şu dört soruyu sormasının yerinde olacağı dile getiriliyor:

 1. Evinizde ekran önünde geçen zaman kontrol ediliyor mu?
 2. Ekran kullanımı aile etkinliklerinin önüne geçiyor mu?
 3. Ekran kullanımı uyku düzenini etkiliyor mu?
 4. Ekran önünde gıda tüketimi gözetiliyor mu?

Bu araştırmanın aksine çoğu bulgu ise çocukların olabildiğince ekrandan uzak tutulması gerektiğini söylüyor. Ekran önünde günlük iki saatten fazla zaman geçiren çocukların düşünme ve dil becerisi testlerinde daha düşük puanlar aldığını ortaya koyan araştırmalar da mevcut.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Çocukların ekran bağımlılığı abartılıyor mu?”

 1. Anonim dedi ki:

  Hiç Abartılmıyor az bile söyleniyor , resmen bağımlı kolik olmuş çocuklar ! Tabi size göre abartılıyor nede olsa ekmek su kanalı buradan geçiyor ama unutmayın önce memleket bu gemi batarsa herkes batar.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Aileler ekrana bağımlı… Çocukları ile ilgilenenler keşke bu sorun kalkar

 3. Huawei mağdur dedi ki:

  Huawei yüzden mi

 4. Anonim dedi ki:

  Çocuğunuzu tabletlerle zaptediyorsanız, dünyanın en iyi babasıyım demeyin !

" Çocukların ekran bağımlılığı abartılıyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çocukların ekran bağımlılığı abartılıyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çocukların ekran bağımlılığı abartılıyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "