Okunma

Çocukların Teknoloji Bağımlılığı Sokaktayız #20


20 Nisan 2016 Çarşamba 16:00
Çocukların Teknoloji Bağımlılığı Sokaktayız #20

Yeni nesil çocuklar, teknolojiyi iyi kullanan ve onu ileriye taşıyacak etkenlerin başında gelmektedir. Bilgisayar ve internet, sadece yetişkinler için değil; aynı zamanda çocuklar için de faydalı bir ortamdır.

Birçok aile, çocuklarının çağa ayak uydurması ve bilgiye daha çabuk ulaşması için çeşitli imkanlar sunsa da bu beklentiler bazen kontrol edilemez bir hal alabiliyor.

Bilinçli kullanım çok önemli

Günümüzde, hayatın her alanında telefon ya da tabletteki oyunlara ve videolara odaklanmış, çevresindeki olup bitenle ilişkisini tamamen kesmiş yüzlerce çocuk görmek mümkün.

Bu kadar ciddi bir durum karşısında ailelere ve eğitimcilere düşen en büyük görev, çocuklara sadece bilgisayar veya internet ortamını sağlamak değil, sağladıkları bu hizmet konusunda da çocukları iyi bir şekilde bilinçlendirmektir.

Çocuklar sağlık problemi yaşıyor

Ancak bu durum uzmanlara göre oldukça fazla tehlike saçıyor. Tablet ve akıllı telefonlar nedeniyle, çocuklarda boyun ve bel rahatsızlıkları başta olmak üzere çok sayıda rahatsızlığın ciddi biçimde artış gösterdiği belirtiliyor.

Bu durum sadece ülkemiz için değil, dünya genelinde bir problem olmaya başladı.

Yapılan araştırmalara göre; Hollanda’da son yıllarda 8–18 yaş aralığındaki çocuklarda sırt ve boyun şikayetleri yüzde 40, Danimarka’da boyun fıtığı sorunu nedeniyle fizyoterapiste giden 10–14 yaş arasındaki çocukların sayısı, 2008 yılına göre iki kat arttı.

Çocukların erken yaştan teknoloji ile tanışması kimileri tarafından iyi kabul edilirken, uzmanlar bunun tehlikeli olabileceğini savunuyor. Biz de bu hafta mikrofonlarımızı alarak “çocukların erken yaşta teknoloji ile tanışması ne kadar doğru?” diye sorduk. İşte cevaplar!

:: Sizce çocukların tablet ve telefonla olan ilişkileri, onlara yarar mı sağlıyor yoksa zarar mı veriyor?
yazarVolkan Taş

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi olan Volkan, gelişen teknolojiyi ve yenilikleri SDN ailesi ile paylaşıyor. Sıkı bir futbol takipçisi ve wingsuit hayranıdır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Çocukların Teknoloji Bağımlılığı Sokaktayız #20”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  güzel bir konu seçmişsiniz gerçekten. tebrik ederim.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bence teknoloji çocuklarda iyidir derim neden mi benimde bir kızım bir oğlum var teknolojiyi onlara ben anlatarak öğretiyorum .Bu gibi soruları büyüklere sorarsanız çoğunluk zararlı der gençlere sorarsak iyi der…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel bir konu gerçekten. Helal olsun

 4. SDN Okuru dedi ki:

  O nasıl bi giriştir volkan kardeş.
  "Çocuklar doğar doğmaz akıllı telefon ve tabletlerle tanışıyor"
  Kundakta ki bebeler gözlerini açamaz, ellerinin varlığını bile bilmezken nasıl tanışıyorlar:)
  Bu arada dikkatimi çeken diğer bi husus ta şu ki ropörtajlarda kişileri sanki özellikle seçsinsin hissi uyandırıyor. Elit çağdaş tipler arama kaygısıyla seçilmiş gibi.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  röportaj yapmanıza gerek yok konuların altındaki yorumlar bile tam bir sosyolojik vaka 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  90 sonrasında doğan çocukların sosyolojik olaylar baz alındığında vatana millete hiçbir faydası olmayacagi söyleniyor. İnsanı değerlerini yitirmiş Android bir nesil yetişiyor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  1.54-2.43 arasında konuşan abiye katılıyorum.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  12 yaşındaki çocuğun canlı yayında twitter üzerinden sorduğu sorduğu soruya sizlerin cevap vermesi öncelikle 12 yaşındaki çocuğun eline telefon veren ebeveyn sonra bu telefonla alakalı sorunlarını çözen sizlerin bu bağımlıklıktan kurtulması dileğiyle

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Volkan abi gerçekten çok iyi sokak röportaj yapı***** sokak röportajlarını bekliyorum.
  Kolay Gelsin. :))

 10. SDN Okuru dedi ki:

  En beğendiğim bilgilendirici röpörtaj olmuş bu tarz konuların daha çok gelmesini istiyoruz .

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Çok mantıklı bir soru güzel röportaj.

" Çocukların Teknoloji Bağımlılığı Sokaktayız #20 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çocukların Teknoloji Bağımlılığı Sokaktayız #20 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çocukların Teknoloji Bağımlılığı Sokaktayız #20 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "