Okunma

Çok Çalışan, Daha Az Verimli Oluyor!


20 Mayıs 2016 Cuma 14:54
Çok Çalışan, Daha Az Verimli Oluyor!

OECD raporlarını analiz eden The Economist, Nisan ayı içerisinde ofiste geçen zaman ile çalışanların verimliliği arasındaki ilişkiyi inceleyen raporlar yayınladı.

Bu raporları hem sizlere yazılı olarak hem de videoda yorumlayarak aktaracağız. İşte hem çalışanların hem de iş verenlerin dikkate alması gerektiği o raporun detayları!

Videoda BKM İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız ile verileri değerlendirdik. Raporun detaylarını videonun altındaki metinden de takip edebilirsiniz. İyi seyirler.

Gönüllü olmadan çok çalışan, daha az verimli oluyor!

OECD yani Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü, açıkladığı ülke bazında verilerle bu düşüncesini destekliyor. 

OECD’nin açıkladığı veriler incelendiğinde çalışma saatleri ile verimlilik arasında ters orantılı bir ilişki olduğu, ABD gibi birkaç istisna dışında çalışma saatlerinin fazla olduğu ülkelerde çalışanların birim katma değerinin yüksek olmadığı, az çalışan ülkelerde verimliliğin daha yüksek olduğu görülüyor.

16-05/20/oecd-verimlilik-raporu.png

Almanya’da yılda 1400 saat çalışan kişi, 2000 saat çalışandan daha verimli olabiliyor!

OECD verilerine göre tablo aşağıdaki grafikteki gibi oluşuyor. Gelişmiş ülkelerde bireylerin verimliliğinin daha yüksek olması, bu ülkelerde teknoloji ve altyapının daha ileri olması ile de ilişkili olmakla birlikte grafikteki eğim; çalışma saatleri az olan ülkelerde kişilerin GSYH’ye saatlik katkısının daha yüksek olduğunu net biçimde ortaya koyuyor.

Somut örnekler verecek olursak Yunanistan’da bir kişi yılda ortalama 2.000 saat çalışırken Almanya’da bu sürenin 1.400 saat ile çok daha düşük olduğu görülüyor. Ancak üretkenlik değerlerine bakıldığında tam tersi bir durum söz konusu olduğu görülüyor. Yunanistan’da saatlik çalışmanın ekonomik katkısı 32 dolar seviyesinde iken Almanya’da bu değer neredeyse 60 dolar.

Peki, ülkemizde durum nasıl? Yine OECD verilerinde Türkiye ve başlıca ülkeleri aynı mantıkla kıyasladığımızda tablonun aşağıdaki gibi oluştuğunu ve maalesef ülkemizde durumun pek de olumlu olmadığını görüyoruz.

16-05/20/turkiyede-is-verimliligi.png

Çok çalışıyoruz fakat üretken değiliz!

Kıyasladığımız Almanya, Fransa, ABD, İngiltere, Japonya, Rusya ve Yunanistan arasından Yunanistan ve Rusya’dan sonra kişi başına çalışma sürelerinin en fazla olduğu ülke olduğumuzu, üretkenlik değerinde ise sadece Rusya’yı geçebildiğimizi görüyoruz.

Uzun çalışma sürelerinin; sosyal hayatlarında kendilerine vakit ayıramadığı için insanları daha stresli yaptığı ve işteki performanslarına da olumsuz yansıdığı belirtiliyor.

Uzun çalışma sürelerinin verimliliğe olumsuz etkisi şöyle bir örnekle izah ediliyor: “Ofiste 12 saat kalacağını bilen bir kişi, 7-8 saatlik normal çalışma süresince rahatlıkla tamamlayabileceği bir işe odaklanmakta zorlanır ve daha uzun süre çalışmasına rağmen neredeyse aynı çıktıyı üretir.” Dolayısıyla toplam verimlilik artmazken çalışma süresi artmış olur, yani saat başına verim azalır.

Statista tarafından OECD verileri ile hazırlanan bir başka çalışmada ise ülke bazında haftada 50 saatten fazla çalışanların oranı incelenmiş. Verilere göre Türkiye’de çalışanların %43’ü haftada 50 saatten fazla çalışıyor ve bu değerle ülkemiz açık farkla ilk sırada yer alıyor. Türkiye’yi %29 ile Meksika, %27 ile Güney Kore takip ediyor.

Kısacası, insanlar makine değil!

Sanırım buradan çıkarılması gereken mesaj, insanların makine olmadığı ve sosyalleşmeye ihtiyaç duyduğudur. Bireylerin neredeyse yarısının haftada 50 saatten fazla çalışması çok ciddi bir oran. Kendi isteği dışında çok yoğun çalışan hiç kimsenin kendisine ve ailesine vakit ayıramadığı için mutlu olmasını bekleyemeyiz. Mutsuz çalışanların da işte veriminin düşük olmasından daha doğal bir şey olamaz. Şirketlerin bunun bilincinde olması ve çalışanları için ideal çalışma koşullarını yaratması lazım.

 

:: Ülkemizde çalışma verimliliği hakkındaki düşünceleriniz neler?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Çok Çalışan, Daha Az Verimli Oluyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Köle gibi calisiyoruz arastirmalar cok dogru uzun calisma saatleri verimliligi dusuruyor calisma istegi azaliyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  OECD verileri korku filmi gibi. köle gibi çalışıyorsun daha kötüsü kazancın kırpıla kırpıla düdük kadar kalıyor. hakkını alarak çalışabilmek zor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyanın sömürü ülkesi BÜYÜK TÜRKİYE!!!!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ideal saat mi? C ten daha fazla nerdeyse o oran Sahsen b3n saatimi yazayim sabah 8 aksam 9 yazin 10 Verimlimiyim yo degilim Parayi hak ediyommu sonuna ve her kurusuna kadar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Hakkı Alkan a bir mesaj var sanki bu videoda

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Yıllarca bir markanın özel elektronik yetkili servisinde çalıştım.Sabah 8:30 akşam en erken 20:00,21:00 kış sezonunda akşam 20:00 den sonra Uludağ da otellerde muhtelif cihaz arızaları için gece yarısına kadar çalışmak zorunda bırakıldık.Toplamda ne geçti çalışanlar olarak elimize ?Değişik çevrelerden çok farklı kişiler tanıma fırsatı ve hayat tecrübesi .Verimlilik konusunda istatistik açıklanmış benim üzerine yapacağım hiç bir ilavem yok aynen katılı***** sektör çalışanları kurumsallaşmamış yerde çalışanlara sabırlar diliyorum.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bi anlasalar ama yok köle gibi çalışıyoruz

" Çok Çalışan, Daha Az Verimli Oluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çok Çalışan, Daha Az Verimli Oluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çok Çalışan, Daha Az Verimli Oluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "